Ogarniesz to samodzielnie!

Jak samemu zrobić zdjęcie do CV

Tworząc CV zastanawiasz się, jak powinno wyglądać zdjęcie do tegoż właśnie dokumentu. Najprostszą opcją jest zrobienie go telefonem (mamy w tym momencie tak dobre aparaty w naszych smartfonach, że zdjęcie robione nimi niewiele będzie różniło się od zdjęcia zrobionego aparatem — poniżej podam Ci aplikacje do obróbki). Możesz oczywiście udać się do fotografa i poprosić o zdjęcie w formie elektronicznej (jeśli aplikujesz na bardzo wysokie stanowiska warto mieć zrobioną profesjonalną fotografię lub nawet sesję biznesową). Może być też tak, że masz aparat i chcesz spróbować swoich sił z tym sprzętem, ale nie wiesz jak samemu zrobić zdjęcie do CV. Przychodzę więc z pomocą (a właściwie bardzo dokładną instrukcją). Postanowiłam pokazać, na przykładzie mojej fotografii, jak od strony technicznej wygląda wykonanie oraz obróbka zdjęcia. W poniższej instrukcji korzystam z darmowego programu — GIMP. Każdy może pobrać go na swój komputer i obrobić w nim zdjęcie zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Zanim temat: Jak samemu zrobić zdjęcie do CV, krótkie wtrącenie

Na samym początku zapamiętaj — aplikowanie o pracę to nie samo pisanie CV. Aplikowanie o pracę to proces, dlatego miej świadomość, że samo CV, choćby jak piękne i profesjonalne było, nie da Ci pracy. Dlatego też stworzyłam instrukcję aplikowania o pracę, w której opisałam z niesamowitą dokładnością, krok po kroku, co robić, by zostać zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną, a w dalszym etapie, jak przygotować się do odpowiedzi na prawie 60 pytań zadawanych przez rekruterów (bez ogólników, konkretne odpowiedzi, których możesz w pełni wykorzystać). Znajdziesz w niej gotowe rozwiązania, które wystarczy wcielić w życie. Jeśli pierwszym Twoim krokiem po znalezieniu oferty pracy w sieci jest pisanie CV (lub szukanie gotowego CV) to moja Instrukcja na pewno Ci się przyda.

No! I po takim wstępie zapraszam Cię na dokładny opis, jak samemu zrobić i obrobić zdjęcie do CV.

Zanim zaczniesz — na co zwrócić uwagę robiąc zdjęcie samemu

Te rady przydadzą Ci się niezależnie od tego, czy będziesz zdjęcie robić telefonem, czy aparatem.

Tło

Koniecznie zrób zdjęcie na białym tle. Może być nim biała ściana, czy też białe prześcieradło.

Światło

Zdjęcie rób w świetle dziennym (ale nie w ostrym słońcu, bo fotografie będą prześwietlone). Postaraj się, aby okno znajdowało się na wprost ściany, na tle której będziesz stać. Dzięki temu Twoja twarz będzie równomiernie oświetlona.

Sprzęt

Jeśli masz aparat — świetnie. Jeśli nie — też super, tak jak pisałam wcześniej, aktualnie aparaty w telefonach są naprawdę świetne. Sprzęt możesz umieścić na statywie, możesz również poprosić kogoś o to, aby zdjęcie Ci zrobił. Pamiętaj jednak — jeśli robisz zdjęcie telefonem korzystaj z tylnego aparatu. Nie rób sobie selfie. Kamera tylna aparatu ma zawsze lepsze parametry. 

Jak samemu zrobić zdjęcie do CV? Ubierz się odpowiednio

Ubierz się schludnie. Unikaj rażących wzorów na tkaninach. Chodzi o to, by wyglądać z klasą. Warto dostosować strój do stanowiska pracy, o które się ubiegasz. Możesz skorzystać z moich wskazówek jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak zrobić zdjęcie do CV telefonem

Jeśli robisz zdjęcie telefonem możesz skorzystać z dostępnych aplikacji. Są takie, które wykorzystasz typowo do robienia zdjęć do dokumentów (i będzie to najszybsza opcja):

  • Photo AiD
  • ID zdjęcie do dowodu
  • ID photo application

i wiele wiele innych. Wystarczy, że w wyszukiwarce w sklepie Play lub w AppStore wpiszesz w lupce „zdjęcie CV”.

Możesz również zrobić zdjęcie i obrobić je w najzwyklejszych programach do edycji zdjęć:

  • Facetune
  • Lightroom
  • VSCO (u mnie dobrze sprawdza się filtr nr 06)

lub po prostu skorzystać z dostępnych a aparacie opcji podkręcania kolorów, kontrastu, itd.

Jak samemu zrobić zdjecie do CV — obróbka na komputerze

Jeśli ktoś chciałby obrabiać zdjęcie na komputerze może skorzystać z darmowych programów. Jednym z nich jest GIMP. To właśnie na podstawie tego programu pokażę, jak obrobić zdjęcie krok po kroku i na jakie parametry zwracać uwagę. Jestem pewna, że większość programów graficznych działa w oparciu o podobne parametry, dlatego poniższe rady będziesz w stanie wykorzystać i zastosować w większości z nich.

Jak samemu zrobić zdjęcie do CV? Instrukcja 

Poniżej zamieszczam zdjęcie zgrane prosto z aparatu fotograficznego.

jak zrobić zdjęcie do CV

Jak samemu zrobić zdjęcie do CV? Obróbka w programie GIMP

Otwieramy zainstalowany wcześniej program GIMP i przenosimy do niego zdjęcie, które chcemy obrobić. (Plik → Otwórz → wybieramy zdjęcie).

Poprawa ostrości zdjęcia

Pierwszym krokiem będzie poprawa ostrości zdjęcia. Robimy to dokładnie w sposób, jaki pokazaliśmy na fotografii poniżej (Zdj.1.) Filtry → Uwydatnienie → Maska wyostrzająca.

Jak samemu zrobić zdjęcie do CV

Zdj. 1. Maska wyostrzająca.

Następnie ustawiamy odpowiednie parametry filtra wyostrzającego (zdj. 2.)

Jak samemu zrobić zdjęcie do CV

Zdj. 2.

Jak widać na zdj.3. poprawiła się ostrość. Trzeba jednak pamiętać, by nie przesadzić z parametrami. Zdjęcie ma wyglądać naturalnie. Zbytnie wyostrzenie daje wrażenie przerysowania.

Jak zrobić samemu zdjęcie do CV

Zdj. 3.

Kolejnym etapem procesu „jak samemu zrobić zdjęcie do CV” jest jego rozjaśnienie. Robimy to w sposób następujący: Kolory → Jasność i kontrast (Zdj. 4.)

Jak zrobić zdjęcie do CV

Zdj. 4.

Rozjaśniamy zdjęcie przy jednoczesnym podniesieniu kontrastu (zdj. 5.).

Jak samemu zrobić zdjęcie do CV

Zdj. 5.

Jak samemu zrobić zdjęcie do CV? Tło

Teraz czas na zmianę tła na białe. W tym celu z dostępnych w GIMP-ie narzędzi wybieramy „Wypełnienie kubełkiem” (zdj. 6.), a jako kolor domyślny tła wybieramy kolor biały (zdj. 7.).

Zdj. 6.

Zdj. 7.

Następnie klikamy lewym przyciskiem w tło i zmieniamy jego barwę na białą (zdj. 8. i zdj. 9.).

Zdj. 8.

Zdj. 9.

Następnie z przybornika wybieramy „pędzel” (zdj. 10), a w opcjach narzędzia ustawiamy parametry (zdj. 10. i zdj. 11.):

Krycie: 100%
Typ pędzla: koło (2. Hardness 100)
Proporcje: 0
Kąt: 0

i malujemy tło do momentu uzyskania bieli w każdym miejscu.

Zdj. 10.

Zdj. 11.

Jak samemu zrobić zdjęcie do CV? Poprawianie detali

Jeśli chcemy poprawić sobie fryzurę (jeśli np. pozostały dziwne miejsca w okolicach głowy po użyciu wypełnienia kupełkiem) wybieramy „pędzel” w kształcie Pencile Scratch i dostosowujemy indywidualnie parametry tego narzędzia tak, by rysując nim otrzymać naturalny efekt. (zdj. 12.- poprawiłam włosy na czubku głowy, różnicę zaobserwujesz porównując zdj. 12. ze zdj. 11.).

Zdj. 12.

Pamiętaj, aby poprawiając sobie włosy/twarz, pobrać wcześniej ich kolor. W tym celu, z dostępnych narzędzi wybieramy pipetę. Następnie klikamy nią w miejscu, z którego chcemy zdjęć kolor i gotowe!

Jak samemu zrobić zdjęcie do CV? Wycięcie zdjęcia

Kolejnym krokiem jest przycięcie zdjęcia tak, aby przypominało zdjęcie legitymacyjne. W tym celu zaznaczamy na zdjęciu obszar, który ma stanowić obraz docelowy (zdj. 13.).

Zdj. 13.

i następnie wycinamy ten fragment (ctrl^x) (zdj. 14.)

Zdj. 14.

Następnie przechodzimy kolejno: Plik → Utwórz → Ze schowka (zdj. 15.).

Zdj. 15.

I otrzymujemy je w nowej formie (zdj. 16.).

Zdj. 16.

Jak samemu zrobić zdjęcie do CV? Zapisanie zdjęcia

Aby zapisać w GIMP-ie zdjęcie w formacie JPG należy przejść do: Plik → Wyeksportuj jako… (zdj. 17.). Zapisujemy oczywiście zdjęcie widoczne u nas na zdj. 16.- w formie fotografii legitymacyjnej.

Zdj. 17.

Następnie wybieramy folder, w którym ma zapisać się nasze zdjęcie (zdj. 18.) i klikamy „Wyeksportuj”.

Zdj. 18.

Na ekranie pojawi się kolejny komunikat (zdj. 19.). Na nim również potwierdzamy naciskając „Wyeksportuj”.

Zdj. 19.

Jak nasze CV wygląda w CV? Jak samemu zrobić zdjęcie do CV?

Nasze zdjęcie prezentuje się w CV tak, jak widać na obrazku poniżej! Możesz dodać je z ramką lub bez.

Mam nadzieję, że moja instrukcja jest dla Ciebie jasna i klarowna.