Jak samemu zrobić zdjęcie do CV

Tworząc CV zastanawiasz się, jak powinno wyglądać zdjęcie do tegoż właśnie dokumentu. Najprościej udać się do fotografa i poprosić o zdjęcie w formie elektronicznej. Jeśli jednak chcesz spróbować swoich sił, ale nie wiesz jak samemu zrobić zdjęcie do CV, przychodzę z pomocą (a właściwie bardzo dokładną instrukcją). Postanowiłam pokazać, na przykładzie mojej fotografii, jak od strony technicznej wygląda wykonanie oraz obróbka zdjęcia. W poniższej instrukcji korzystamy z darmowego programu- GIMP. Każdy może pobrać go na swój komputer i obrobić w nim zdjęcie zgodnie z naszymi wskazówkami.

Zanim temat: Jak samemu zrobić zdjęcie do CV, krótkie wtrącenie

Jednak, zanim zacznę, chciałabym, abyś przed rozpoczęciem pisania CV zapamiętał- aplikowanie o pracę to nie samo pisanie CV. Aplikowanie o pracę to proces, dlatego miej świadomość, że samo CV, choćby jak piękne i profesjonalne było, nie da Ci pracy. Dlatego też stworzyłam instrukcję aplikowania o pracę, w której opisałam z niesamowitą dokładnością, krok po kroku, co robić, by zostać zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną, a w dalszym etapie, jak przygotować się do odpowiedzi na około 50 pytań do HR (bez ogólników, konkretne odpowiedzi, które możesz po prostu przytoczyć). Znajdziesz w niej gotowe rozwiązania, które wystarczy jedynie wcielić w życie. Jeśli pierwszym Twoim krokiem po znalezieniu oferty pracy w sieci jest pisanie CV (lub nie daj Boże szukanie gotowego CV) to wiedz, że może się okazać, że nikt Twojego CV nawet nie otworzy!

No! I po takim wstępie zapraszam Cię na dokładny opis, jak samemu zrobić i obrobić zdjęcie do CV.

Zanim zaczniesz- na co zwrócić uwagę robiąc zdjęcie samemu

Mam dla Ciebie świetną informację. Nie musisz posiadać rewelacyjnego aparatu. Zdjęcie możesz zrobić telefonem. Pamiętaj jednak o kilku istotnych rzeczach.

Tło

Koniecznie rób zdjęcie na białym tle. Może być nim biała ściana, czy też białe prześcieradło.

Światło

Zdjęcie rób przy świetle dziennym (ale nie w ostrym słońcu, bo fotografie będą prześwietlone). Postaraj się, aby okno znajdowało się na wprost ściany, na tle której będziesz stał. Dzięki temu Twoja twarz będzie równomiernie oświetlona.

Sprzęt

Jeśli masz aparat- świetnie. Jeśli nie- skorzystaj z aparatu w telefonie. Sprzęt możesz umieścić na statywie, możesz również poprosić kogoś o to, aby zdjęcie Ci zrobił. Pamiętaj jednak- jeśli robisz zdjęcie telefonem korzystaj z tylnego aparatu. Nigdy nie rób sobie selfie. Po pierwsze, jest to nieprofesjonalne. Po drugie, zdjęcia robione aparatem z przodu mają zawsze gorszą jakość.

Nie korzystaj również z opcji upiększania twarzy, która powiększy Twoje oczy, wygładzi twarz, a Ty sam wyglądał będziesz jak postać z kreskówki Walta Disneya.

Jak samemu zrobić zdjęcie do CV? Ubierz się odpowiednio

Ubierz się schludnie. Zapnij koszulę pod samą szyję, unikaj głębokich dekoltów i rażących wzorów na tkaninach. Chodzi o to, by wyglądać z klasą. Warto również dostosować strój do stanowiska pracy, o które się ubiegasz.

Jak samemu zrobić zdjęcie do CV? Instrukcja

Poniżej zamieszczam zdjęcie zgrane prosto z aparatu fotograficznego.

Zdjęcie wybrane.

Jak samemu zrobić zdjęcie do CV? Obróbka w programie GIMP

Otwieramy zainstalowany wcześniej program GIMP i przenosimy do niego zdjęcie, które chcemy obrobić. (Plik-> Otwórz-> wybieramy zdjęcie).

Poprawa ostrości zdjęcia

Pierwszym krokiem będzie poprawa ostrości zdjęcia. Robimy to dokładnie w sposób, jaki pokazaliśmy na fotografii poniżej (Zdj.1.) Filtry-> Uwydatnienie-> Maska wyostrzająca.

Zdj.1.

Następnie ustawiamy odpowiednie parametry filtra wyostrzającego (zdj. 2.)

Zdj.2.

Jak widać na zdj.3. poprawiła się ostrość zdjęcia. Trzeba jednak pamiętać, by nie przesadzić z parametrami. Zdjęcie ma wyglądać naturalnie. Zbytnie wyostrzenie daje wrażenie przerysowania.

Zdj. 3.

Kolejnym etapem procesu „jak samemu zrobić zdjęcie do CV” jest jego rozjaśnienie. Robimy to w sposób następujący: Kolory-> Jasność i kontrast (Zdj. 4.)

Zdj. 4.

Rozjaśniamy zdjęcie przy jednoczesnym podniesieniu kontrastu (zdj. 5.).

Zdj. 5.

Jak samemu zrobić zdjęcie do CV? Tło

Teraz czas na zmianę tła na białe. W tym celu z dostępnych w GIMP-ie narzędzi wybieramy „Wypełnienie kubełkiem” (zdj. 6.), a jako kolor domyślny tła wybieramy kolor biały (zdj. 7.).

Zdj. 6.

Zdj. 7.

Następnie klikamy lewym przyciskiem w tło i zmieniamy jego barwę na białą (zdj. 8. i zdj. 9.).

Zdj. 8.

Zdj. 9.

Następnie z przybornika wybieramy „pędzel” (zdj. 10), a w opcjach narzędzia ustawiamy parametry (zdj. 10. i zdj. 11.):

Krycie: 100%
Typ pędzla: koło (2. Hardness 100)
Proporcje: 0
Kąt: 0

i malujemy tło do momentu uzyskania bieli w każdym miejscu.

Zdj. 10.

Zdj. 11.

Jak samemu zrobić zdjęcie do CV? Poprawianie detali

Jeśli chcemy poprawić sobie fryzurę (jeśli np. pozostały dziwne miejsca w okolicach głowy po użyciu wypełnienia kupełkiem) wybieramy „pędzel” w kształcie Pencile Scratch i dostosowujemy indywidualnie parametry tego narzędzia tak, by rysując nim otrzymać naturalny efekt. (zdj. 12.- poprawiłam włosy na czubku głowy, różnicę zaobserwujesz porównując zdj. 12. ze zdj. 11.).

Zdj. 12.

Pamiętaj, aby poprawiając sobie włosy/twarz, pobrać wcześniej ich kolor. W tym celu, z dostępnych narzędzi wybieramy pipetę. Następnie klikamy nią w miejscu, z którego chcemy zdjęć kolor i gotowe!

Jak samemu zrobić zdjęcie do CV? Wycięcie zdjęcia

Kolejnym krokiem jest przycięcie zdjęcia tak, aby przypominało zdjęcie legitymacyjne. W tym celu zaznaczamy na zdjęciu obszar, który ma stanowić obraz docelowy (zdj. 13.).

Zdj. 13.

i następnie wycinamy ten fragment (ctrl^x) (zdj. 14.)

zdj. 14.

Następnie przechodzimy kolejno: Plik-> Utwórz-> Ze schowka (zdj. 15.).

Zdj. 15.

I otrzymujemy je w nowej formie (zdj. 16.).

Zdj. 16.

Jak samemu zrobić zdjęcie do CV? Zapisanie zdjęcia

Aby zapisać w GIMP-ie zdjęcie w formacie JPG należy przejść do: Plik-> Wyeksportuj jako… (zdj. 17.). Zapisujemy oczywiście zdjęcie widoczne u nas na zdj. 16.- w formie fotografii legitymacyjnej.

Zdj. 17.

Następnie wybieramy folder, w którym ma zapisać się nasze zdjęcie (zdj. 18.) i klikamy „Wyeksportuj”.

Zdj. 18.

Na ekranie pojawi się kolejny komunikat (zdj. 19.). Na nim również potwierdzamy naciskając „Wyeksportuj”.

Zdj. 19.

Jak nasze CV wygląda w CV? Jak samemu zrobić zdjęcie do CV?

Nasze zdjęcie prezentuje się w CV tak, jak widać na obrazku poniżej! Możesz dodać je z ramką lub bez.

Mam nadzieję, że moja instrukcja jest dla Ciebie jasna i klarowna.