Ułatw sobie proces rekrutacyjny. Ubierz się elegancko, ale wygodnie i komfortowo

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną

Mimo, że pytanie może wydawać się błahe, to takim nie jest! Dlaczego? Ano dlatego, że jak w wielu sytuacjach, tak i w tej — jak Cię widzą, tak Cię piszą! Dlatego w kwestii ubioru (i nie tylko ubioru) przygotowałam dla Ciebie kilka rad, które warto wcielić w życie.

Dodam od siebie, że jestem tutaj po to, by pomóc Ci dostać pracę, a nie po to, by oceniać. Artykuł ten zawiera wskazówki, które mają Ci ułatwić zadanie, ale jeśli chcesz od samego początku postawić na własny styl — oczywiście możesz to zrobić. Ja sama uwielbiam oryginalnych i wyróżniających się ludzi, natomiast pracodawca będzie sprawdzał między innymi to, czy potrafisz dostosować strój do sytuacji i okazji, tak, by mieć pewność, że nie będzie się musiał o to martwić w przyszłości, chociażby przed Twoim spotkaniem z klientem. 

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? W czym na rozmowę kwalifikacyjną?

Ubierz się elegancko. Unikaj głębokich dekoltów, gołych pleców, krótkich spódniczek, krótkich spodenek, czy szortów. Niezależnie od tego, o jakie stanowisko się starasz, Twój strój świadczy nie tyle o Twoim stylu, co o Twoim podejściu do procesu rekrutacyjnego oraz do samego rekrutera. Strojem możesz okazać swój szacunek do rozmówcy, ale też pokazać, że potrafisz dopasować strój do okazji. Nie chodzi mi w tym momencie o to, by krytykować Twój styl ubierania, a o to, że jeśli możesz strojem negatywnie wpłynąć na wynik rozmowy, szkoda byłoby stracić taką szansę. Może się okazać, że później, w pracy, obowiązywał będzie luźny styl, ale rozmowę potraktuj jak najprawdziwsze spotkanie biznesowe. 

Na końcu artykuły przeczytasz o wyjątkach.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? W czym na rozmowę kwalifikacyjną?

Przede wszystkim nie musi to być garnitur/garsonka. Kobieta może pójść na rozmowę w spódnicy przed kolano/ do kolana/ w eleganckich spodniach/ jednokolorowych jeansach i bluzce/koszuli, a mężczyzna w koszuli, marynarce i jeansach lub chinosach. Jeśli chodzi o kolory — postaw na te, w których czujesz się i wyglądasz najlepiej. Unikałabym rażących kolorów.

Makijaż! Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? W czym na rozmowę kwalifikacyjną?

Nie tylko o ubiór warto zadbać, ale także o makijaż. Unikaj ostrych kolorów i postaw na delikatne muśnięcie kosmetykami. Naturalność jest jak najbardziej wskazana. 

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? W czym na rozmowę kwalifikacyjną?

Wiele osób oburza się, gdy słyszy pouczenia dotyczące ubioru, czy makijażu. No bo przecież „jak rekruter śmie odrzucić kandydata ze względu na niepoprawny strój?”. Postanowiliśmy więc wyjaśnić, dlaczego wygląd potencjalnego pracownika jest tak ważny.

To o czym mówiłam wcześniej, na podstawie Twojego wyglądu, rekruter ocenia, czy potrafisz dostosować strój do okazji. Czy nie okaże się, że na spotkanie biznesowe z ważnym klientem przyjdziesz w wyciągniętej koszulce, czy w spódniczce, która nie zasłania nawet połowy pośladka. I nawet, jeśli pracować będziesz w kreatywnej agencji reklamowej i na co dzień do pracy chodził będziesz zupełnie na luzie, to na rozmowę kwalifikacyjną polecamy ubrać się elegancko.

Jeśli patrzeć pod kątem ubioru, rozmowa kwalifikacyjna jest jak randka z mężem. Niby widzicie się codziennie, chodzicie po domu w dresach, czy w legginsach, ale na kolację przy świecach w restauracji założycie elegenackie ubrania! To jest właśnie dostosowanie stroju do okazji. I nikogo oburzać to nie powinno… A dziwić tym bardziej! Bo nawet jeśli staracie się o stanowisko w kreatywnej agencji reklamowej, gdzie na co dzień pomykać będziecie w stroju sportowym, to na rozmowę kwalifikacyjną należy ubrać się elegancko. Bo to taka jakby randka, od której zależy Wasz ewentualny „związek” z potencjalnym pracodawcą.

Dlaczego warto dostosować strój do okazji? Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? W czym na rozmowę kwalifikacyjną?

Strojem i makijażem okazujemy również szacunek rozmówcy. Wiele zawodów opiera się na kontakcie z klientem i nasz wygląd jest w tym przypadku niesamowicie ważny. Nie chodzi oczywiście o urodę, figurę, czy muskulaturę, a o schludność. Po prostu. Nie doszukujmy się tutaj niczego innego.

Porady praktyczne jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? W czym na rozmowę kwalifikacyjną?

Każdy z nas inaczej znosi stres. Dlatego warto przeanalizować nasze stresowe dolegliwości i ubrać się tak, by je zatuszować. Np. jeśli wiesz, że w wyniku stresu bardzo się pocisz — wybierz taki strój/kolor, na którym tego nie widać. Jeśli wiesz, że gdy się stresujesz pojawiają się na dekolcie czerwone plamki i miałoby to być dodatkowym stresorem — wybierz półgolf, golf lub bluzkę pod samą szyję.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? W czym na rozmowę kwalifikacyjną?

Podsumowując, na rozmowę kwalifikacyjną warto wybrać strój oficjalny — niezależnie od stanowiska, o które się starasz, będzie to absolutnie najbezpieczniejsze rozwiązanie. Szkoda byłoby przekreślić swoje starania o pracę nieodpowiednim doborem ubrania.

Dla kobiet najlepiej wybrać: bluzkę, jeansy/spodnie w kant i marynarkę lub elegancją sukienkę lub biały „bejzikowy” top, na niego marynarkę i jeansy/spodnie w kant/chinosy. Buty mogą być płaskie lub na obcasie (jeśli kiepsko czujesz się w wysokich butach, zdecydowanie załóż płaskie).

Dla mężczyzn najlepszym rozwiązaniem jest garnitur (stanowiska wysokie: dyrektorskie, menadżerskie obowiązkowo!) lub koszula, marynarka i jeansy/spodnie w kant/chinosy.

Wyjątki

Jeśli aplikujesz np. do studia tatuażu, to możesz pozwolić sobie na mniej oficjalny strój, lub w ofercie pracy zaznaczono, że należy przyjść w stroju codziennym (tak też bywa), ubierz się tak, jak czujesz/jak nosisz się na co dzień. 

Pamiętaj, że możesz zrobić dobre wrażenie jeszcze zanim wyślesz CV potencjalnemu pracodawcy. Jak to osiągnąć, opisałam krok po kroku w Instrukcji aplikowania o pracę! Plan działania spisany etap po etapie. Moją misją jest pokazanie, że aplikowanie o pracę to nie tylko pisanie CV, a cały proces, który od początku do końca można wykonać poprawnie, nie tracąc tym samym szansy na świetne stanowisko!