Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną

Mimo, że pytanie może wydawać się błahe, to takim nie jest! Dlaczego? Ano dlatego, że jak w wielu sytuacjach, tak i w tej- jak Cię widzą, tak Cię piszą! Dlatego w kwestii ubioru (i nie tylko ubioru) przygotowaliśmy dla Ciebie kilka rad, które warto wcielić w życie.

 

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? W czym na rozmowę kwalifikacyjną?

 

Przede wszystkim ubierz się schludnie! Unikaj głębokich dekoltów, gołych pleców, krótkich spódniczek, krótkich spodenek, czy szortów. Niezależnie od tego, o jakie stanowisko się starasz, Twój strój świadczy nie tyle o Twoim stylu, co o Twoim podejściu do procesu rekrutacyjnego oraz do samego rekrutera. Strojem możesz okazać swój szacunek do rozmówcy. I nie chodzi nam w tym momencie o to, by krytykować Twój styl ubierania, a o to, że jeśli możesz strojem negatywnie wpłynąć na wynik rozmowy, po prostu ubierz się schludnie i elegancko.

 

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? W czym na rozmowę kwalifikacyjną?

 

Polecamy ubrać się elegancko. Po prostu. To właśnie strojem pokazujemy, że zależy nam na stanowisku, że rozmowę traktujemy poważnie, oraz że potrafimy dostosować strój do sytuacji. Kobieta w spódnicy do kolana i bluzce, a mężczyzna w koszuli, marynarce i jeansach (czy w garniturze) będzie zdecydowanie lepiej odebrany, niż osoba, która pojawi się w podkoszulku. Jeśli chodzi o kolory- zdecydowanie zalecamy czerń, granat, szary, biel, błękit- czyli stonowane barwy.

 

Makijaż! Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? W czym na rozmowę kwalifikacyjną?

 

Nie tylko o ubiór warto zadbać, ale także o makijaż. Unikaj ostrych kolorów i postaw na delikatne muśnięcie kosmetykami. Naturalność jest jak najbardziej wskazana- przerysowanie nigdy nie jest dobre.

 

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? W czym na rozmowę kwalifikacyjną?

  

Wiele osób oburza się, gdy słyszy pouczenia dotyczące ubioru, czy makijażu. No bo przecież „jak rekruter śmie odrzucić kandydata ze względu na niepoprawny strój?”. Postanowiliśmy więc wyjaśnić, dlaczego wygląd potencjalnego pracownika jest tak ważny (przeczytaj również, dlaczego warto załączyć zdjęcie do CV- KLIK) i dlaczego nie powinno się tego nazywać absurdem, a kwestia ta nie powinna dziwić.

 

Dlaczego warto dostosować strój do okazji? Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? W czym na rozmowę kwalifikacyjną?

 

Po pierwsze, na podstawie Twojego wyglądu, rekruter ocenia, czy potrafisz dostosować strój do okazji. Czy nie okaże się, że na spotkanie biznesowe z ważnym klientem przyjdziesz w koszulce polo, czy w spódniczce, która nie zasłania nawet połowy pośladka. I nawet, jeśli pracować będziesz w kreatywnej agencji reklamowej i na co dzień do pracy chodził będziesz zupełnie na luzie, to na rozmowę kwalifikacyjną polecamy ubrać się elegancko.

 

Jeśli patrzeć pod kątem ubioru, rozmowa kwalifikacyjna jest jak randka z mężem. Niby widzicie się codziennie, chodzicie po domu w dresach, czy w legginsach, ale na kolację przy świecach w restauracji założycie garnitur i sukienkę! To jest właśnie dostosowanie stroju do okazji. I nikogo oburzać to nie powinno… A dziwić tym bardziej! Bo nawet jeśli staracie się o stanowisko w kreatywnej agencji reklamowej, gdzie na co dzień pomykać będziecie w stroju sportowym, to na rozmowę kwalifikacyjną należy ubrać się elegancko. Bo to taka jakby randka, od której zależy Wasz ewentualny „związek” z potencjalnym pracodawcą.

 

Dlaczego warto dostosować strój do okazji? Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? W czym na rozmowę kwalifikacyjną?

 

Strojem i makijażem okazujemy również szacunek rozmówcy. Wiele zawodów opiera się na kontakcie z klientem i nasz wygląd jest w tym przypadku niesamowicie ważny. I nie chodzi o urodę, figurę, czy muskulaturę, a o schludność. Po prostu. Nie doszukujmy się tutaj niczego innego.

 

Porady praktyczne jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? W czym na rozmowę kwalifikacyjną?

 

Każdy z nas inaczej znosi stres. Dlatego warto przeanalizować nasze stresowe dolegliwości i ubrać się tak, by je zatuszować. Np. jeśli wiesz, że w wyniku stresu bardzo się pocisz- wybierz taki strój/kolor, na którym tego nie widać. Jeśli wiesz, że gdy się stresujesz pojawiają się na dekolcie czerwone plamki- wybierz półgolf, golf lub bluzkę pod samą szyję.

 

Koniecznie przeczytaj też artykuł Z pamiętnika rekrutera, w którym opisałam historie związane z tym, jak prezentwali się aplikujący o pracę na rozmowach kwalifikacyjnych. Nie popełnij takich błędów!

 

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? W czym na rozmowę kwalifikacyjną?

 

Podsumowując, na rozmowę kwalifikacyjną warto wybrać strój oficjalny- niezależnie od stanowiska, o które się starasz, będzie to absolutnie najbezpieczniejsze rozwiązanie. Szkoda byłoby przekreślić swoje starania o pracę nieodpowiednim doborem ubrania.

Dla kobiet najlepiej wybrać: białą bluzkę, jeansy/spodnie w kant i marynarkę lub elegancją sukienkę lub biały „bejzikowy” top, na niego marynarkę i jeansy/spodnie w kant/chinosy. Buty mogą być płaskie lub na obcasie (jeśli kiepsko czujesz się w wysokich butach, zdecydowanie załóż płaskie).

Dla mężczyzn najlepszym rozwiązaniem jest garnitur (stanowiska dyrektorskie, menadżerskie obowiązkowo!) lub koszula, marynarka i jeansy/spodnie w kant.

Pamiętaj, że możesz zrobić dobre wrażenie jeszcze zanim wyślesz CV potencjalnemu pracodawcy. Jak to osiągnąć, opisaliśmy krok po kroku w naszej instrukcji! Plan działania spisany etap po etapie! Naszą misją jest pokazanie, że aplikowanie o pracę to nie tylko pisanie CV, a cały proces, który od początku do końca można wykonać poprawnie, nie tracąc tym samym szansy na świetne stanowisko!