Zarabiaj godnie

Jak obliczyć ile powinno wynosić Twoje wynagrodzenie

Pieniądze w Polsce często są tematem tabu. Nie lubimy o nich rozmawiać. Jednak w perspektywie poszukiwania pracy to właśnie pieniądze są jednym z czynników, które wpłyną na przyjęcie przez nas oferty pracy ORAZ zatrudnienie nas (biorąc pod uwagę możliwości finansowe pracodawcy). Dlatego dzisiaj powiem Ci, jak określić na rozmowie o pracę ile musisz oraz ile chcesz zarabiać oraz jak negocjować wynagrodzenie. 

Pytanie o wynagrodzenie na rozmowie o pracę — gdy padnie 

Na większości rozmów kwalifikacyjnych, w pewnym momencie pada ze strony rekrutera pytanie o to, jaką kwotę chciałabyś zarabiać.  

Jak obliczyć ile chcesz zarabiać?

Na samym początku wylicz swoje minimum zarobkowe. Co oznacza minimum? Minimum zarobkowe, to kwota, którą zarabiając wychodzisz w danym miesiącu na zero. Aby to zrobić dodaj:

 1. Koszty mieszkaniowe (czynsz, rachunku, wynajem, itp.)
 2. Koszty spłaty zadłużeń (kredyty, pożyczki)
 3. Koszty zakupów żywieniowych (policz, ile miesięcznie wydajesz na jedzenie)
 4. Koszty żłobka/przedszkola/niani.
 5. Koszty dojazdów do pracy (paliwo/ bilet miesięczny).

Jeśli jesteś singielką pokrywasz 100% wymienionych wyżej wydatków. Jeśli Twój partner/partnerka pracuje, punkty od 1-4 dzielisz przez 2.

To jest Twoje minimum.

Kolejnym krokiem jest wyliczenie miesięcznych wydatków dodatkowych. Są nimi:

 1. Wydatki na przyjemności (kino, restauracje, itd)
 2. Wydatki ubraniowo — kosmetyczne dla siebie.
 3. Ubezpieczenia samochodu/domu/ na życie.

I już ostatni krok, to kwota, jaką chcesz miesięcznie odkładać (na wakacje, niespodziewane wydatki, awarie samochodu, pieniądze na czarną godzinę itp.).

Kiedy masz już wyliczoną kwotę netto (na rękę), która by Cię satysfakcjonowała, zajrzyj do raportów płacowych i sprawdź, jak wyglądają kwoty wynagrodzeń na stanowisko, o które się ubiegasz, w Twoim regionie. Zobacz, czy Twoje wyliczenia pokrywają się z wynagrodzeniami na Twoim stanowisku.

Jak obliczyć ile musisz i możesz zarabiać — przykład

 

Anna Nowak chce wrócić do pracy po urlopie wychowawczym. Po wykonaniu kroków z naszej instrukcji została zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną. Tak więc teraz, oprócz przygotowania odpowiedzi na typowe pytania rekrutacyjne musi określić swoje oczekiwania finansowe. W związku z tym przygotowała listę swoich miesięcznych wydatków i „kwot do odłożenia”, która przedstawia się w następujący sposób:

 1. Średnie koszty mieszkaniowe dzielone na dwa to 420 zł.
 2. Miesięczna rata kredytu dzielona przez dwa: 900 zł
 3. Średnie miesięczne wydatki na produkty spożywcze/art. higieniczne/itp dzielone na dwa: 1100 zł.
 4. Koszty przedszkola dzielone na dwa: 220 zł.
 5. Koszt biletu miesięcznego: 150 zł.
 6. Wydatki na przyjemności: 500 zł.
 7. Średnie wydatki ubraniowo kosmetyczne dla całej rodziny dzielone na dwa: 500 zł.
 8. Ubezpieczenia wspólne — suma kwot ubezpieczeń podzielone przez 12 miesięcy podzielone na dwa: 300 zł.
 9. Miesięczna kwota, jaką chce odłożyć: 500 zł.

Po podsumowaniu okazuje się, że satysfakcjonująca Annę kwota to 4590 zł. Po sprawdzeniu raportów płacowych okazuje się, że na stanowisku, o które się ubiega, w jej regionie, kwoty wahają się między 4500 zł a 6000 zł.

W związku z tym, to właśnie widełki 4500 zł – 6000 zł netto Anna poda na rozmowie kwalifikacyjnej. Jednocześnie Anna ma świadomość, że zbudowała w procesie rekrutacyjnym świadomość własnej marki, dlatego po pomyślnie przeprowadzonej rozmowie kwalifikacyjnej, może negocjować wynagrodzenie tak, by rekruter chciał ją zatrudnić za kwotę bliżej wyższej wartości podanych widełek.

Jak negocjować wynagrodzenie

 

Najważniejsze jest zbudowanie świadomości własnej marki w procesie rekrutacyjnym. Aplikowanie o pracę to nie tylko pisanie CV — to proces i należy wykonać go poprawnie. Jeśli wykonasz kroki z naszej instrukcji gwarantuję Ci, że zostaniesz zauważona i zapamiętany. 

Pamiętaj, że negocjujesz w obrębie kwot, jakie obowiązują na rynku. Trudno oczekiwać, że pracodawca zatrudni nas za 10 000 zł netto na stanowisku, na którym średnie zarobki to kwota 5000 zł netto. Pamiętaj również, aby nie zaniżać swoich finansowych oczekiwań. Podanie zbyt niskiej kwoty sprawi, że będziesz robił wrażenie:

 1. nieprzygotowanego
 2. człowieka niepewnego swoich kwalifikacji

Po rozmowie z HR najczęściej odbywa się kolejna rozmowa — z przełożonym/prezesem/inną osobą w firmie, której będziesz podlegał. Na tej właśnie rozmowie negocjuj jak najlepsze dla siebie warunki (czyli oscyluj wokół górnej maksymalnej kwoty na to stanowisko).