Jak obliczyć, ile powinno wynosić twoje wynagrodzenie

Pieniądze w Polsce często są tematem tabu. Nie lubimy o nich rozmawiać. Jednak w perspektywie poszukiwania pracy to właśnie pieniądze są jednym z czynników, które wpłyną na przyjęcie przez nas oferty pracy ORAZ zatrudnienie nas (biorąc pod uwagę możliwości finansowe pracodawcy). Dlatego dzisiaj podpowiadamy, jak określić ile musimy oraz ile chcemy zarabiać na rozmowie o pracę oraz jak negocjować wynagrodzenie. Jednym zdaniem, jak odpowiedzieć na pytanie: Ile chcesz zarabiać?

Pytanie o wynagrodzenie na rozmowie o pracę (ile chcesz zarabiać). Jak negocjować wynagrodzenie

Na większości rozmów kwalifikacyjnych, w pewnym momencie pada ze strony rekrutera pytanie o to, jaką kwotę chciałbyś zarabiać. Podkreślaliśmy wielokrotnie, że jeśli postępujesz zgodnie z krokami z naszej instrukcji i zbudujesz świadomość własnej marki, będziesz mógł zaproponować na rozmowie wyższą stawkę. No ok! Ale co oznacza sformułowanie: „wyższą stawkę”?

Jak obliczyć ile chcesz zarabiać?

Na samym początku wylicz swoje minimum zarobkowe. Co oznacza minimum? Minimum zarobkowe, to kwota, którą zarabiając wyszedłbyś w danym miesiącu na zero. Aby to zrobić dodaj:

 1. Koszty mieszkaniowe (czynsz, rachunku, wynajem, itp.)
 2. Koszty spłaty zadłużeń (kredyty, pożyczki)
 3. Koszty zakupów żywieniowych (policz, ile miesięcznie wydajesz na jedzenie)
 4. Koszty żłobka/przedszkola/niani.
 5. Koszty dojazdów do pracy (paliwo/ bilet miesięczny).

Jeśli jesteś singlem pokrywasz 100% wymienionych wyżej wydatków. Jeśli Twój partner/partnerka pracuje, punkty od 1-4 dzielisz przez 2.

To jest Twoje minimum.

Kolejnym krokiem jest wyliczenie miesięcznych wydatków dodatkowych. Są nimi:

 1. Wydatki na przyjemności (kino, restauracje, itd)
 2. Wydatki ubraniowo- kosmetyczne dla siebie.
 3. Ubezpieczenia samochodu/domu/ na życie.

I już ostatni krok, to kwota, jaką chcemy miesięcznie odkładać (na wakacje, nieprzemyślane wydatki, awarie samochodu, pieniądze na czarną godzinę itp.).

Kiedy masz już wyliczoną kwotę netto (na rękę), która by Cię satysfakcjonowała, zajrzyj do raportów płacowych i sprawdź, jak wyglądają kwoty wynagrodzeń na stanowisko, o które się ubiegasz, w Twoim regionie. Zobacz, czy Twoje wyliczenia pokrywają się z wynagrodzeniami na Twoim stanowisku.

Jak obliczyć ile musimy i możemy zarabiać (ile chcesz zarabiać)- przykład

Anna Nowak chce wrócić do pracy po urlopie wychowawczym. Po wykonaniu kroków z naszej instrukcji (KLIK) ostała zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną. Tak więc teraz, oprócz przygotowania odpowiedzi na typowe pytania od HR musi określić swoje wymagania, jeśli chodzi o pytanie dotyczące oczekiwań finansowych. W związku z tym przygotowała listę swoich miesięcznych wydatków i „kwot do odłożenia”, która przedstawia się w następujący sposób:

 1. Średnie koszty mieszkaniowe dzielone na dwa to 170 zł.
 2. Miesięczna rata kredytu dzielona przez dwa: 650 zł
 3. Średnie miesięczne wydatki na produkty spożywcze/art. higieniczne/itp dzielone na dwa: 550 zł.
 4. Koszty przedszkola dzielone na dwa: 170 zł.
 5. Koszt biletu miesięcznego: 150 zł.
 6. Wydatki na przyjemności- 400 zł.
 7. Średnie wydatki ubraniowo kosmetyczne dla całej rodziny dzielone na dwa: 400 zł.
 8. Ubezpieczenia wspólne- suma kwot ubezpieczeń podzielone przez 12 miesięcy podzielone na dwa: 100 zł.
 9. Miesięczna kwota, jaką chce odłożyć: 500 zł.

Po podsumowaniu okazuje się, że satysfakcjonująca Annę kwota to 3090 zł. Po sprawdzeniu raportów płacowych okazuje się, że na stanowisku, o które się ubiega, w jej regionie, kwoty wahają się między 3200 zł a 3700 zł.

W związku z tym, to właśnie widełki 3200zł- 3700zł netto Anna poda na rozmowie kwalifikacyjnej. Jednocześnie Anna ma świadomość, że zbudowała w procesie rekrutacyjnym świadomość własnej marki, dlatego po pomyślnie przeprowadzonej rozmowie kwalifikacyjnej, może negocjować wynagrodzenie tak, by rekruter chciał ją zatrudnić za kwotę bliżej wyższej wartości podanych widełek.

Jak negocjować wynagrodzenie

Uważamy, że najważniejsze jest zbudowanie świadomości własnej marki. Aplikowanie o pracę to nie tylko pisanie CV- to proces i należy wykonać go poprawnie. Jeśli wykonasz kroki z naszej instrukcji gwarantuję Ci, że zostaniesz zauważony i zapamiętany. Aby lepiej zrozumieć, dlaczego własna marka jest tak ważna w kwestii negocjowania stawki, powinieneś przeczytać ten tekst- KLIK.

Jak negocjować wynagrodzenie- ile chcesz zarabiać

Pamiętaj, że negocjujesz w obrębie kwot, jakie obowiązują na rynku. Trudno oczekiwać, że pracodawca zatrudni nas za 5000 zł netto na stanowisku, na którym średnie zarobki to kwota 3000- 3500 zł netto. Pamiętaj również, aby nie zaniżać swoich finansowych oczekiwań. Podanie zbyt niskiej kwoty sprawi, że będziesz robił wrażenie:

 1. nieprzygotowanego
 2. człowieka niepewnego swoich kwalifikacji

Po rozmowie z HR najczęściej odbywa się kolejna rozmowa- z przełożonym/prezesem/inną osobą w firmie, której będziesz podlegał. Na tej właśnie rozmowie negocjuj jak najlepsze dla siebie warunki (czyli oscyluj wokół górnej maksymalnej kwoty na to stanowisko).