Nie każdy z nas odnajdzie się w pracy w korporacji. Są osoby, które interesuje praca w małej firmie. I właśnie dla tych z Was, którzy przewidują dla siebie taką ścieżkę kariery, powstał poniższy tekst. Dowiecie się z niego, jak wygląda rekrutacja w małej firmie- gdzie szukać ogłoszeń, na co zwracać uwagę, jak się przygotować i czego nie robić! A wszystko to możemy przeczytać, dzięki uprzejmości Karoliny Kubarskiej- specjalisty ds. Social Media w firmie Akardo (Akardo jest producentem najlepszych polskich, ręcznie robionych butów). Karolina opisała, jak wygląda proces rekrutacyjny w mniejszej, rodzinnej firmie.
Praca w małej firmie
Rekrutacja na stanowisko w małej firmie wymaga wiele czasu, przygotowań, a przede wszystkim cierpliwości. Przeprowadzam kilkadziesiąt rozmów, aby znaleźć odpowiednią osobę na stanowisko, które chcemy obsadzić. Niekiedy czas (liczony w miesiącach) i zaangażowanie w rekrutacje nie owocuje przyjęciem pracownika. Często wybieramy pracę w mniejszym zespole niż pracę z osobą, której nie jesteśmy pewni. W Akardo poszukiwanie nowych współpracowników przebiega w sposób skrupulatny i szczegółowy. Doskonale wiemy, jakich cech poszukujemy w rekrutujących na stanowisko. Atmosfera w naszej firmie jest dla nas priorytetem, dlatego ważnym jest, by nowy pracownik „pasował” do już zgranej ekipy, ale jednocześnie wprowadzał świeżość, nową energię i innowacyjne pomysły.
Praca w małej firmie- gdzie szukamy pracowników?
Poszukując nowej krwi sięgamy po tradycyjne środki: zamieszczamy ogłoszenie na portalach do tego przeznaczonych. Ponadto ogłaszamy rekrutację w naszych Social Mediach. Facebook reklamuje naszą ofertę w promieniu 20 km od firmy, natomiast na Instagramie możecie usłyszeć o możliwości pracy u nas na przykład dzięki naszemu InstaStory.
Chciałabym wspomnieć również o najstarszym i skutecznym środku przekazywania informacji: poczcie pantoflowej. Często na rozmowy kwalifikacyjne przychodzą osoby z tzw. „polecenia”. Co ważne- nie są one traktowane wyjątkowo, muszą przejść przez wszystkie szczeble rekrutacji, jednak sam fakt otrzymania szansy starania się o pracę wydaje się być ważny. Jest to w końcu kolejne, nowe doświadczenie. Dlatego warto o swoich staraniach o pracę mówić w swoim otoczeniu- rodzinie, znajomym. Być może ktoś z nich usłyszy o wakatach w jakiejś firmie i dostaniecie szybką informację o nowych możliwościach pracy.
Praca w małej firmie- jak wygląda proces rekrutacyjny
Pośród spływających do nas CV wybieramy te, które wydają się być najbardziej interesujące. W tym miejscu chciałam zwrócić uwagę na format oraz treść takiej prośby przyjęcia do pracy. Curriculum Vitae to wizytówka osoby ubiegającej się o pracę. Należy zrobić wszystko, by zaprezentować się jak najlepiej. Zgłoszenia, które nie mają zdjęć, nie mają kilku zdań o sobie, nie mają wpisanych podstawowych informacji są od razu przez nas odrzucane. Odbieramy to jako brak zaangażowania rekrutanta w poszukiwanie pracy (absolutnie nie chodzi o ocenę wyglądu- po prostu osoba aplikująca, która zamieszcza swoje zdjęcie, w naszym odczuciu, mocniej się stara w procesie rekrutacyjnym). Jeśli to możliwe, warto zanieść CV do firmy osobiście (!!)– jeśli pracownicy bądź szef nie zobaczą Was wcześniej, za pierwsze wrażenie odpowiedzialne jest właśnie Wasze CV – dlatego też warto napisać je w sposób prawidłowy i pełen zaangażowania.
Kolejnym punktem rekrutacji jest rozmowa z osobą odpowiedzialną na HR w naszej firmie. Na takiej rozmowie robimy wstępne rozeznanie, z kim mamy do czynienia. Pytamy przede wszystkim o to, dlaczego ktoś ubiega się o pracę właśnie w Akardo i co mógłby wnieść do naszego zespołu. Pytamy też o historię i ideę firmy. Gdy ubiegacie się o pracę w konkretnej firmie – warto wiedzieć o tej firmie kilka podstawowych informacji (a najlepiej wszystko). Po wstępnej rozmowie, kolejny, ostatni już etap to rozmowa z naszym szefem, który ostatecznie ustala rodzaj wykonywanej pracy, zarobki oraz podpisuje umowę z kandydatem.
Proces rekrutacyjny kończy się trzymiesięcznym okresem próbnym, podczas którego pracownik może potwierdzić wszystko to, o czym pięknie opowiadał na rozmowach kwalifikacyjnych. A my, jako firma, robimy w tym czasie wszystko, by kandydat na to stanowisko miał zapewnione wszelkie warunki do odpowiedniego wykonywania powierzonych mu zadań.
Praca w małej firmie- nasze rady
Ubierz się w…uśmiech
Nie ukrywam, że wygląd i pierwsze wrażenie jest bardzo ważne na tego typu spotkaniach. Schludny, poprawny strój jest punktem wyjścia do pozytywnego odbioru rekrutanta. Nie będę przedstawiać Wam konkretnego dress code jaki powinien obowiązywać na rozmowach kwalifikacyjnych, gdyż ubranie to Wasz styl, Wasz gust i chciałabym, by każdy przychodził ubrany tak jak czuje, że powinien, wszak to ma wyrażać Was. To też cenna informacja dla mnie – pracodawcy – o waszym wyczuciu, zaangażowaniu, podejściu do życia. Najważniejsze jednak jest to, abyście wzięli ze sobą UŚMIECH! Kiedy rekrutuję dziesiątą osobę w danym dniu i widzę na wstępie zrezygnowaną minę – powiem szczerze – nie mam nawet ochoty przeprowadzać takiej rozmowy. Za to, gdy po całym dniu przychodzi do mnie nowa energia w postaci osoby z najpiękniejszym uśmiechem na świecie – na wstępie daję jej dodatkowe trzy szanse, w razie niepowodzeń lub małych potknięć.
Praca w małej firmie? Posiadaj informacje o firmie!
Tak jak pisałam wcześniej, jedno z pierwszych pytań na naszych rozmowach to: „Co o nas wiesz?”. Ku mojemu początkowemu zdziwieniu, a później zażenowaniu w zdecydowanej większości po tym pytaniu następuje milczenie. Niezrozumiałym jest dla mnie fakt braku wiedzy rekrutantów w tym temacie. Starając się o pracę należy maksymalnie zaangażować się w jej poszukiwanie: wiedzieć co i gdzie chce się robić. Nie warto chodzić na wszystkie możliwe rozmowy rekrutacyjne na zasadzie „a może się uda”. Być może się „uda”, ale nie jest to bezpieczna ścieżka do budowania swojej kariery zawodowej. Nawet, gdy dostaniecie pracę „przez przypadek” prawdopodobnie nie będzie ona satysfakcjonująca i nie rozwinie Waszej drogi kariery, tak jakbyście tego chcieli. Tak, jak jest to możliwe…
Nie stresuj się!
Stres nie jest dobrym doradcą. Często wyłącza myślenie, przez co, choćbyś był najlepszym kandydatem na stanowisko, nie będziesz w stanie tego zaprezentować. Potraktuj rozmowę jak każdą inną z nowopoznaną osobą. Opowiedz o sobie szczerze, ale skup się na pozytywach (w przypadku naszej firmy podczas rekrutacji pytamy często o zalety, ale też o wady kandydata). Sprzedaj swoje najlepsze cechy, które są niepowtarzalne i tylko „twoje”. Powiedz coś, czego nie powiedzą inni. Zaprezentuj siebie, tak jak inni nie potrafią. Wyróżnij się. Spraw, by Twój pracodawca się w Tobie zakochał i już nigdy nie chciał wypuścić Cię spod swoich skrzydeł.
Dla rozluźnienia możesz wyobrazić sobie rozmówcę w zabawnej sytuacji! Tak(!) słyszałam, że to działa…
Praca w małej firmie? Pokaż zaangażowanie
W Akardo nie liczy się doświadczenie…a przynajmniej nie jest to pierwsza rzecz, na jaką zwracamy uwagę! Pracują u nas młodzi ludzie, dla których praca u nas to często pierwsze zetknięcie się z etatem. Dlatego to, co liczy się dla nas najbardziej, to właśnie zaangażowanie. Zachęcam, by to właśnie ono było najbardziej widoczne na każdej rozmowie, na którą się udacie. Zaczynając od podstawowych spraw takich jak punktualność (jeśli wydarzy się coś nieoczekiwanego – żyjemy w dobie telefonów komórkowych – można uprzedzić o ewentualnym, choć niewskazanym, spóźnieniu), stosowny ubiór, wiedza o firmie, kończąc na tych, które zależą od Twojej inwencji twórczej. Gdy zapoznasz się wstępnie z działalnością danej firmy, łatwiej będzie Ci wejść w interakcje z przyszłym pracodawcą i przedstawić swoje pomysły, które są bezcenne dla, często zastanej w rutynie, firmy. Warto zadawać pytania dotyczące pracy– to również ukazuje zaangażowanie (a propos: pytanie o zarobki jest ważne, ale nie najważniejsze. Polecam wykazać się cierpliwością i poczekać, aż temat wyjdzie od strony pracodawcy. A już, broń Boże, nie pytajcie o to w mailu, przez telefon czy na początku waszej rozmowy rekrutacyjnej. To nie ukazuje zaangażowania, a podstawowy cel kandydata). Pieniądze są ważne, ale nie najważniejsze.
Praca w małej firmie
Poszukującym pracy mówię przede wszystkim: odwagi! Nie bójcie się. Jeśli nie spróbujecie, nigdy nie dowiecie się czy jakieś stanowisko do Was pasuje. Najważniejsza jest pewność siebie oraz odpowiednie przygotowanie do rozmowy! To klucz do sukcesu!
O tym, jak wygląda rekrutacja w małej firmie mówiła Karolina Kubarska- Specjalista ds. Social Media w Akardo (Instagram Akardo i Fanpage Akardo), autorka bloga kajakubarska.pl/ .