Dzisiaj temat, w związku z którym otrzymywaliśmy najwięcej pytań, czyli jak w CV pisać o urlopie macierzyńskim i jak w CV pisać o urlopie wychowawczym. Na samym początku chcę wspomnieć, że na co dzień „urzęduję” na Instagramie, więc jeśli masz do mnie jakiekolwiek pytania- tam najszybciej udzielę Ci odpowiedzi (KLIK)! Dobra! Bez zbędnych słownych rozwlekaczy, zaczynamy!

 

Jak w CV pisać o urlopie macierzyńskim- kilka słów wstępu

 

Proces rekrutacyjny NIE DOTYCZY życia prywatnego. W całym procesie rekrutacyjnym chodzi o umiejętności i kwalifikacje. Jeżeli rekruter wypytuje o plany na przyszłość, o planowanie dzieci lub ich posiadanie, albo, co gorsza- prosi o podpisywanie oświadczenia, że przez najbliższy rok osoba rekrutowana nie zajdziecie w ciążę (!)- tak, takie też się zdarzają!- to warto zastanowić się dwa razy, czy chce się pracować w firmie, w której ktoś, zamiast patrzeć na profil kandydata i doceniać to, co kandydatka potrafi, zaczyna zastanawiać się, kiedy jej komórka jajowa połączy się z plemnikiem. Pamiętajcie również, że rekruterowi NIE WOLNO pytać o takie rzeczy.

 

Koniecznie obejrzyj film na Instagramie dotyczący tego tematu!

 

 

 

House Manager. Jak w CV pisać o urlopie macierzyńskim? Jak w CV pisać o urlopie wychowawczym?

 

Coraz popularniejsze staje się wpisywanie w CV stanowiska „House Manager”. Jedyna rzecz, która przychodzi nam do głowy, to… O NIE! O dziwo, nawet portale, czy strony internetowe skupiające się na „uczeniu poszukiwania pracy” piszą o tym. Umówmy się- to, że nazwiemy coś po angielsku nie oznacza, że nabierze od razu pozytywnego wydźwięku. Praktyka ta, to nic innego, jak nazywanie stanowiska, które nie istnieje. Opieka nad domem, czy bycie rodzicem, to rola społeczna, nie zawód- i żeby była jasność- nie kwestionujemy tutaj wartości, jakie w życie rodzinne wnosi każdy house manager. Mówimy jedynie, że nie tędy droga. To tak, jakbyśmy w zawód zamieniali również bycie babcią, tatą, czy wujkiem, lub o stanowisku w firmie sprzątającej pisali słynne: „konserwator powierzchni płaskich”. Nie. Należy nazwać kompetencje miękkie i umiejętności zdobyte w trakcie urlopu macierzyńskiego tak, jakby chciał to usłyszeć pracodawca. Należy dopasować te umiejętności i kwalifikacje do tego konkretnego stanowiska pracy (zobacz: jak napisać dobre CV). Nie stwarzajmy jednak anglojęzycznych stanowisk pracy dotyczących ról społecznych.

Ponad to konsultując termin ten ze specjalistami ds. HR wiemy, że taka forma „nazywania” urlopu macierzyńskiego, czy wychowawczego po prostu bawi rekruterów.

 

Jak w CV pisać o urlopie macierzyńskim?

 

Opcji w tym przypadku jest wiele. Dlatego po kolei- rozpatrzymy każdą z nich.

 

Urlop macierzyńskim w trakcie trwania zatrudnienia

 

Może okazać się , że kandydatka pracowała w danej firmie przez kilka lat, a w międzyczasie była na rocznym (lub krótszym) urlopie macierzyńskim. Nie ma wtedy konieczności wspominania o urlopie macierzyńskim, ponieważ zarówno przed, jak i po urlopie kandydatka nabyła w danej firmie odpowiednich umiejętności i kwalifikacji. Jest więc na bieżąco, jeśli chodzi o nowinki branżowe. Nie wypadła z wprawy i z jedną przerwą jest aktywna na rynku pracy.

 

Jak w CV pisać o urlopie macierzyńskim, gdy dana osoba była zatrudniona, urlop macierzyński lub wychowawczy trwał długo, ale w tym czasie była ona aktywna zawodowo

 

Jeśli w trakcie trwania urlopu wychowawczego/ macierzyńskiego zatrudniona kandydatka była w kontakcie z pracodawcą albo wykonywała działania w zakresie własnej działalności lub dla innych podmiotów, albo doszkalała się/ studiowała, oznacza to, że miała ona kontakt z branżą, wykonywała pracę i nie wypadła, kolokwialnie mówiąc, z obiegu. W takiej sytuacji nie ma konieczności wspominania w swoim CV o urlopie macierzyńskim/wychowawczym. W życiorysie chronologicznie datami należy opisać dokładnie co w jakich miesiącach/ latach wykonywała.

Pamiętaj, że jeśli masz do mnie jakiekolwiek pytania, możesz dołączyć do mnie na Instagramie, a ja udzielę Ci odpowiedzi KLIK do Instagrama @monika_konefal.

 

Jak w CV pisać o urlopie macierzyńskim, gdy byłyście zatrudnione tylko na papierze

 

Jeśli umowa o pracę trwała trzy i pół roku, ale rzeczywisty czas pracy wynosił np. pół roku, a kolejne kilka lat zatrudniona spędziła na urlopie macierzyńskim i wychowawczym, w swoim CV powinna wpisać rzeczywisty czas pracy, określający iluletnie jest doświadczenie (doświadczenie w takim przypadku wynosi pół roku, a nie np. trzy i pół roku). Warto zaznaczyć w CV, że tych i tych latach trwał urlop związany z opieką nad dzieckiem/członkiem rodziny.

Pragniemy jednak podkreślić, że chodzi tutaj o sytuację, w której przez cały czas trwania urlopu nie było kontaktu z pracodawcą i nie wykonywano żadnej działalności.

 

Luka w zatrudnieniu- jak w CV pisać o urlopie macierzyńskim/wychowawczym

 

Mogło być również tak, że przez kilka lat kandydatka nie była zatrudniona na podstawie umowy o pracę i mamy do czynienia z tzw. luką w zatrudnieniu. Jeżeli kandydatka podejmowała w tym czasie dorywcze prace, dokształcała się, przechodziła kursy, prowadziła bloga, próbowała swoich sił w prowadzeniu własnej działalności, czy podejmowała jakiekolwiek inne działania związane z podnoszeniem swoich kwalifikacji- należy tutaj wpisać absolutnie wszystko. Nie mamy wtedy luki w zatrudnieniu ponieważ w tym czasie podejmowane były działania będące aktywnością na rynku pracy.

Jeśli natomiast kandydatka przez długi czas była nieaktywna zawodowo i rzeczywiście nie wykonywała absolutnie żadnej działalności prowadzącej do uaktywnienia zawodowego, sprawa jest nieco trudniejsza. W zależności od tego, w jakiej branży chcecie pracować, brak doświadczenia lub długa przerwa na rynku pracy, mogą skutkować odrzuceniem podań. W takiej sytuacji należy w CV wpisać, że w tych latach sprawowaliście opiekę nad członkiem rodziny/dzieckiem. Miejsce to nie może zostać puste. Rekruter o lukę w zatrudnieniu zapyta, dlatego lepiej wspomnieć o tym od razu.

 

Zawody, w których urlop macierzyński/ wychowawczy „działa na plus”

 

Jeśli kandydatka stara się o stanowisko jako  np. pomoc przedszkolna, nauczyciel wychowania przedszkolnego, animator imprez i inne zawody związane z kontaktem z dziećmi, posiadanie dzieci i sam urlop macierzyński/wychowawczy działa na plus.

 

Jak w CV pisać o urlopie macierzyńskim? Jak w CV pisać o urlopie wychowawczym?

 

Dostajemy masę pytań, w których prosicie o sprawdzenie swoich CV pod kątem oferty pracy. Niestety w wielu przypadkach profil kandydata nie odpowiada danemu stanowisku. I nie jest to wynik źle napisanego CV, czy źle przeprowadzonego procesu rekrutacyjnego, a po prostu zbyt małych kwalifikacji. Dlatego zawsze należy pamiętać, by mierzyć siły na zamiary. Prawdopodobnie żadna firma nie rozpatrzy podania z bardzo dużą luką w zatrudnieniu i z zerowym  doświadczeniem, jeśli chodzi o stanowiska kierownicze, menadżerskie, czy związane ze ścisłymi specjalizacjami. Co więc robić w takiej sytuacji?

Rozwiązań jest wiele, wymagają one natomiast nakładu pracy i niekiedy również czasu. Warto przede wszystkim podnieść swoje kwalifikacje (kursy, studia, szkolenia), rozpocząć swoją przygodę z powrotem na rynek pracy od stażu i piąć się powoli w górę po szczeblach kariery. Warto również zapoznać się z naszą instrukcją. Mówimy w niej jak w procesie rekrutacyjnym budować świadomość własnej marki. Pokazując swoją determinację i chęć do pracy możecie wiele zyskać- (KLIK).

 

Jak mówić na rozmowie kwalifikacyjnej o urlopie macierzyńskim/ wychowawczym

 

Gdy kandydatka przejdzie etap pierwszy rekrutacji i na rozmowie kwalifikacyjnej rekruter poruszy temat luki w zatrudnieniu, nie wolno kłamać, czy migać się od odpowiedzi. Jeśli w CV w żaden sposób nie została wytłumaczona długa przerwa, rekruter po prostu sprawdzi, co w tym czasie kandydatka porabiała. Należy więc pamiętać, by powiedzieć krótko i zwięźle, że: w tym czasie trwał urlop wychowawczy/ sprawowana była opieka nad członkiem rodziny lub dzieckiem. I tyle. Nie wolno się rozczulać,pokazywać zdjęć dzieci, mówić o tym, czego nauczyło macierzyństwo, BROŃ BOŻE się tłumaczyć. Ma to być jedynie krótka odpowiedź, a pozostała część rozmowy kwalifikacyjnej ma oscylować wokół umiejętności. Nigdy wokół życia prywatnego. Dzięki temu kandydatka pokazuje swój profesjonalizm.

Jeszcze raz polecamy zapoznanie się z instrukcją (KLIK). Zbudowanie w procesie rekrutacyjnym świadomości własnej marki jest bardzo ważne w momencie rozpoczynania starań o pracę (warto przeczytać, jak znaleźć pracę po studiach), zwłaszcza w momencie występowania luki w zatrudnieniu.

I na koniec, ostatni raz przypominajka! Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości związane z urlopem macierzyńskim, możesz dołączyć do mnie na Instagramie i napisać do mnie, a ja udzielę Ci odpowiedzi KLIK do Instagrama @monika_konefal 🙂