Na Instagramie dostaję mnóstwo wiadomości dotyczących tego, w jaki sposób zaprojektować swoją ścieżkę zawodową. Instrukcja aplikowania o pracę jest świetna i korzysta z niej już ponad 4000 osób, natomiast aby ja wdrożyć należy mieć przed sobą konkretną ofertę pracy. Co w momencie, gdy jesteśmy po studiach, dłuższym urlopie (np. wychowawczym), czy urlopie macierzyńskim (a są to momenty przełomowe) i nie wiemy, co chcemy robić w życiu?

Wiele osób (w moich kanałach przede wszystkim wiele mam po urlopach macierzyńskich i wychowawczych) szuka pomysłu na siebie, nie wiedząc nawet, jaki kierunek obrać. W sieci pełno jest poleceń testów osobowości/testów talentów/testów predyspozycji zawodowych oraz korzystania z usług doradców zawodowych.

W poniższym tekście napisałam jakie kroki moim zdaniem warto wykonać w celu odnalezienia swojego zawodowego “ja”. Wzięłam pod lupę darmowe testy i z perspektywy człowieka kochającego konkrety napiszę Wam co nieco na ich temat. Jestem bardzo praktycznym osobnikiem i wiem, że nie tylko proces aplikowania o pracę można zoptymalizować (przypominam nieśmiało, że zrobiłam to tutaj: Instrukcja aplikowania  o pracę), ale można to także zrobić z procesem poszukiwania swojego zawodowego ja.

Doradca zawodowy

Na sam początek napiszę to, co powtarzałam wielokrotnie i powtarzała będę zawsze. Jeśli macie możliwość skorzystania z usług wykwalifikowanych i kompetentnych osób – zróbcie to. Nie wahajcie się! Muszę Wam powiedzieć, że nadal zadziwia mnie fakt, że nie mamy problemu z zakupem kolejnej sukienki, gdy wybieramy się na wesele (i zakładamy ją często ten jeden jedyny raz), lub kupnem kolejnej paczki papierosów, a tak mocno zastanawiamy się nad inwestycjami związanymi z naszym rozwojem. Jeśli głównym hamulcem są tutaj pieniądze pomyślcie, że dzięki tej inwestycji za jakiś czas, po wdrożeniu wskazówek doradcy zawodowego, zarabiać będziecie o wiele więcej niż w tym momencie lub w ogóle wrócicie na rynek pracy i będziecie mieć comiesięczny wpływ gotówki na konto. Doradca zawodowy to inwestycja. To zdanie należy zapamiętać. 

Testy osobowości

Jeśli sami chcemy spróbować określić jaką drogę zawodową obrać możemy skorzystać z testów osobowości/predyspozycji zawodowych/talentów. Na rynku dostępne są zarówno darmowe, jak i płatne. Przedstawię Wam na sam początek kilka darmowych pomocy w tym zakresie, a na samym końcu zrobię ich krótkie podsumowanie. Napiszę co dały mi, jako odbiorcy i powiem, który test warto zrobić.

Co po maturze – darmowy test predyspozycji zawodowych

Choć nazwa wskazywałaby, że jest to test dla młodzieży, to z powodzeniem może wykonać go każda i każdy z nas. Test polega na zaznaczaniu odpowiedzi, które do nas pasują. Znajdziemy tam 97 twierdzeń, które należ dopasować do siebie.

Po wypełnieniu testu musimy podać nasz adres mailowy, na który zostanie wysłany wynik (miałam go już po minucie). 

Test wykonuje się naprawdę szybko – zajął mi około 10 minut. Na plus -w otrzymanym wyniku oprócz typu osobowości zawodowej podane są także możliwe kierunki studiów (które ostatecznie studiami być nie muszą – można przecież skorzystać ze szkoleń i kursów o takiej właśnie tematyce). 

Wybierz-zawod.eu – darmowy test predyspozycji zawodowych

Tutaj sposób wypełniania jest nieco inny i wyjaśniony jest na stronie głównej testu (do której przejdziemy po zaznaczeniu okienka, że nie jesteśmy robotem). Najpierw pojawia się przed nami 60 stwierdzeń i obok każdego zaznaczamy, czy się z nim zgadzamy (skala od 1 do 5). Następnie pojawiają się pytania dotyczące naszych preferencji związanych ze środowiskiem pracy. 

Po wykonaniu testu otrzymujemy wynik, na którym dokładnie widać, jak hierarchicznie układają się nasze typy preferencji zawodowych według Hollanda. Pod wykresem znajdziemy ich opis i krótką analizę. Na stronie znajduje się również informacja o tym, że możemy skontaktować się z doradcą zawodowym w celu rozwiania naszych wątpliwości i skorzystania z profesjonalnej usługi doradczej.

A real me – test osobowości

Test osobowości rozpoczynamy klikając w przycisk…ROZPOCZNIJ (zaskakujące ;)). System przeprowadza nas przez serię pytań, a po ich wypełnieniu każdego kolejnego ładuje się niebieski pasek na górze strony, który mówi nam, ile pozostało do końca testu. 

Wynikiem jest określenie typu osobowości oraz opis cech dominujących.

16 Personalities – test osobowości

Ostatnim darmowym testem, o którym napiszę, jest test 16 osobowości. Polega on na odpowiadaniu w jakim stopniu (w skali od 1 do 7) zgadzamy się z danym twierdzeniem. Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania otrzymujemy wynik – czyli to, jakim typem osobowości jesteśmy wraz z dokładnym opisem nie tylko zawodowych predyspozycji. 

Podsumowanie darmowych testów osobowości/testów predyspozycji zawodowych

Pozwolę sobie na krótkie wnioski dotyczące wyżej wymienionych testów osobowości/predyspozycji zawodowych. Wybierz-zawod.eu, A real me, 16 Personalities – każdy z nich dał mi różny wynik i obraz tego, jakim człowiekiem/typem zawodowym jestem. Ba! Ja już od lat wiem, co powinnam robić w życiu i żaden z tych trzech testów z tym się nie pokrył. Dlaczego tak się stało? Wszystko zależy od tego, jak brzmią konkretne twierdzenia oraz jak zadawane są pytania. Jest bowiem ogromna przepaść znaczeniowa między: “Czy widziałabyś siebie jako wolontariusza pracującego charytatywnie?”, a “Czy liczysz się z uczuciami innych ludzi?”. I choć różnica jest gigantyczna, to odnoszę wrażenie, że w każdym z tych testów pytania te (choć tak inne) miały oznaczać to samo i oceniać mnie pod takim samym kątem. Pozwolę sobie na jeszcze jeden wniosek własny i wtrącenie opinii osobistej – mam wrażenie, że powstał kiedyś jeden test, a ktoś tworząc kolejny po prostu go parafrazował i gdzieś po drodze coś poszło nie tak.

Kolejna istotna sprawa. Nie wiem jak Wy, ale ja kocham konkrety! A jeśli w wyniku wykonania testu otrzymuję opis, że jestem empatyczna, kreatywna i zaradna, to jestem odrobinę zawiedziona. Mnie nie tego było trzeba. To są oczywistości, o których ja wiem. W moim odczuciu testy te nie odpowiadają na moje wątpliwości i nie rozwiązują moich problemów dotyczących ścieżki zawodowej. Ostatecznie są trudne do analizowania, pozostawiają mnóstwo niepewności i wątpliwości.

Co jeszcze ważne – testy te dały (w moim przypadku) RÓŻNE wyniki. Skąd mam właściwie wiedzieć, któremu testowi wierzyć?

Z darmowych testów zaprezentowanych wyżej najlepszy wg mnie był pierwszy z nich: Co po maturze. Jeśli nie chcemy do analizy wyniku angażować osób trzecich (np. doradcy zawodowego, coacha kariery) to właśnie ten test da nam najbardziej konkretną odpowiedź na pytanie, co możemy w życiu robić. 

Jest natomiast OGROMNY MINUS darmowych testów. Są cholernie przewidywalne.

Testy darmowe vs płatny test Gallupa

Czym różnią się darmowe testy od płatnego testu Gallupa? Przede wszystkim – test Gallupa to wg mnie konkret. Samo mięso. Na maila otrzymałam analizę moich TALENTÓW (dowiedziałam się m.in. że potrafię optymalizować, upraszczać, itd. oraz co z tym zrobić), które są dla mnie o wiele bardziej zrozumiałe i dające się bardziej intuicyjnie wdrożyć w życie w kontekście poszukiwania swojej drogi zawodowej niż typy osobowości. Przyznaję – zajęło mi naprawdę sporo czasu dojście do tego, jak te swoje talenty wykorzystać (nigdy nie jest kolorowo), ale mimo wszystko uważam, że samo nazwanie talentów jest dla mnie o wiele bardziej pomocne niż wiedza na temat tego, że jestem osobowością poszukiwacza. Chciałabym tutaj zaznaczyć, że nie mam na celu demonizowania testów osobowości. Chodzi po prostu o to, by przeciętny odbiorca (taki jak ja) potrafił otrzymany wynik zinterpretować. W tym przypadku test osobowości jest półproduktem, który to, aby był dla nas wartościowy, powinien zinterpretować ktoś, kto się na tym po prostu zna.

Dodatkowo test Gallupa (dla mnie) był nieprzewidywalny i uzupełniając go jestem pewna, że w 100% zaznaczałam prawdę i samą prawdę, a nie to, co pokieruje mnie do kategorii, do której chcę trafić (nasz mózg to szczwana bestia :-P). Powiem szczerze, że wynik tego tekstu nie był dla mnie szczególnym zaskoczeniem (poza jednym talentem), natomiast, co było dla mnie ważne – pchnął mnie ku temu, by zrobić to, nad czym się zastanawiałam, a sam test pomógł mi sprecyzować to, co najlepszego we mnie tkwi. 

Wasza Monika

Ps. Kiedy już będziesz wiedział_a co chcesz w życiu robić i znajdziesz wymarzoną ofertę pracy, sięgnij po Instrukcję aplikowania o pracę, dzięki której przejdziesz skutecznie proces rekrutacyjny i dostaniesz stanowisko, o które aplikujesz (jeszcze się wahasz? Przeczytaj opinie – KLIK).