Słów kilka na temat zdjęcia w CV

Dlaczego warto zamieścić zdjęcie w CV

Po jednym z postów na Facebooku dotyczącym aplikowania o pracę, jeden z czytelników — Marian, zwrócił uwagę na pewną kwestie. Otóż, wspomniałam tam, że może stać się tak, że CV bez zdjęcia zostanie odrzucone w czasie rekrutacji. Marian uznał to za przejaw dyskryminacji, ponieważ w procesie rekrutacyjnym powinny liczyć się umiejętności. Postanowiłam więc odnieść się do tego tłumacząc, dlaczego zdjęcie do CV po prostu warto wstawić oraz jak sprawić, aby zdjęcie w procesie rekrutacyjnym było jedynie małym niuansem.

Zdjęcie do CV — dlaczego jego brak może nas zdyskwalifikować

Wyobraźmy sobie sytuację, w której rekruter ma na swoim biurku 200 CV. Jest przytłoczony ogromem aplikacji, dlatego postanawia, że spośród nadesłanych wybierze te życiorysy, które zostały przygotowane z większą starannością. Stwierdza bowiem, że osobom, które tworzą staranne CV, bardziej zależy na stanowisku. Dlatego też odrzuca te CV, w których panuje nieład, oraz które nie mają zdjęcia. Dlaczego? Bo akurat takie kryterium sobie obrał. Może się nam to nie podobać. Możemy się tym oburzać, ale jeśli trafisz na takiego właśnie rekrutera, brak zdjęcia zdyskwalifikuje Cię w rywalizacji o, być może, naprawdę dobre stanowisko pracy. Dlatego zadaj sobie pytanie: Czy warto? Czy nie lepiej po prostu zamieścić swoje zdjęcie?

Po drugie, co słusznie zauważyła jedna z moich instagramowych obserwatorek (KLIK), zdjęcie w CV, jeśli na korytarzu czeka 10 osób mających odbyć rozmowę, pozwala rekruterowi podejść do konkretnego człowieka, a nie wrzeszczeć jak w poczekalni lekarskiej: „Pan Kamil Nowak proszony!!”.

Zdjęcie do CV- dlaczego ludzie nie chcą zamieszczać zdjęcia w CV

Powody niechęci do zamieszczania zdjęcia w CV są różne. Ludzie zazwyczaj:

  • nie mają odpowiedniego zdjęcia (przeczytaj — jak samemu zrobić zdjęcie do CV)
  • uważają się za nieatrakcyjnych i boją się odrzucenia z powodu własnego wyglądu
  • są atrakcyjni, ale chcieliby być oceniani przez pryzmat umiejętności i kwalifikacji, a nie wyglądu

Są kraje, w których nie wolno umieszczać zdjęcia w CV — właśnie przez wzgląd na ewentualną dyskryminację. Pragnę jednak zaznaczyć, że żyjemy w Polsce, większość osób, które do tej pory korzystały z naszej instrukcji aplikowała w Polsce, dlatego podkreślam — warto dostosować się do naszych polskich „standardów”. Zdecydowana większość ludzi starających się o pracę po prostu wstawia zdjęcia do życiorysów. Jego brak może więc sprawić, że na tle konkurentów, którzy również ubiegają się o stanowisko pracy, osoba która tego zdjęcia nie wstawi, pod względem „efektowności CV”, wypada po prostu gorzej.

Chciałabym, aby ludzie nie myśleli tutaj w kategoriach bycia brzydkim/ładnym. Po pierwsze, życzę wszystkim więcej wiary w siebie! Po drugie, nawet jeśli ktoś odrzuciłby moje CV dlatego, że nie spodobała mu się moja twarz… no cóż. Chwała mu za to! Nie chciałabym pracować dla kogoś takiego.

Dlatego też w zachęcam, by nie doszukiwać się tutaj drugiego dna, czy dyskryminacji. By nie myśleć o sobie w kategoriach atrakcyjności, czy czegokolwiek innego. Po prostu potraktujmy zdjęcie jako element CV, bo rzeczywiście może stać się tak, że do rekrutera spływają setki życiorysów i ktoś, czy tego chcemy, czy nie, dokonuje wstępnej selekcji odrzucając CV bez zdjęć. Tak po prostu — bo wg niego ten kandydat nie przyłożył się wystarczająco. I tak, jak wspomniałam wyżej — dzięki załączonemu zdjęciu rekruter wie, kogo ma zaprosić do siebie, gdy ma przed sobą grono kandydatów.

Zdjęcie do CV — jeśli bardzo nie chcesz

Teraz napiszę to, o czym, kolokwialnie mówiąc, trąbię na wszystkie strony i pragnę uświadomić wszystkim, którzy borykają się z problemem znalezienia pracy — W PROCESIE REKRUTACYJNYM TO NIE CV JEST NAJWAŻNIEJSZE. Na proces rekrutacyjny należy patrzeć szerzej — nie bez powodu jest to PROCES,  a nie w kontekście maleńkiego elementu rekrutacji, jakim jest zdjęcie w CV.

W Instrukcji aplikowania o pracę dokładnie opisałam co robić krok po kroku, by dostać pracę. W Instrukcji pokazuję na czym naprawdę polega budowanie świadomości własnej marki w procesie rekrutacyjnym i co to budowanie świadomości marki daje (na ten temat przeczytasz tutaj — KLIK)!

Zdjęcie do CV — co więc robić?

Załącz zdjęcie do CV. Tym bardziej, jeśli postępujesz w procesie rekrutacyjnym jak większość osób — tj. widzisz ofertę pracy i wysyłasz CV na podany w ogłoszeniu adres e-mail lub poprzez przycisk „Aplikuj”. Robisz wtedy to, co reszta, jesteś więc jednym z wielu. Może się więc okazać, że zostaniesz poddany selekcji. I nie dopatruj się tutaj podtekstów. Czasami jest to po prostu konieczność okrojenia liczby kandydatów na stanowisko. A i tak nigdy nie dowiesz się, dlaczego ktoś nie odpowiedział na Twoje CV. Nie zmniejszaj swoich szans.

Na koniec jeszcze jedno zdanie i przypomnienie. Jeśli chcesz od początku być lepszy od pozostałych kandydatów, zachęcam do skorzystania z Instrukcji aplikowania o pracę. Zamiast być jednym z wielu, możesz być o krok przed rekrutacyjnym peletonem.