W ostatnim z tekstów napisałam, że list motywacyjny to przeżytek (zobacz tekst — KLIK). Rzeczywiście tak jest. Zdecydowana większość pracodawców nie wymaga od nas wysyłania tego właśnie dokumentu. By się o tym przekonać, wystarczy wejść na jakikolwiek portal z ofertami pracy i przeczytać, że wymaga się od kandydatów głównie CV. Ponad to, jeśli postępujesz zgodnie z naszą instrukcją, istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że ktokolwiek o list motywacyjny Cię poprosi. Pamiętaj- nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu- jeśli ktoś nie prosi o list motywacyjny, nie pisz i nie wysyłaj go. W przypadku natomiast, gdy w ogłoszeniu o pracę wyraźnie zaznaczono, by dołączyć list motywacyjny- zrób to. Jeśli bowiem idziesz standardowym trybem aplikowania o pracę (czyt. nie korzystasz z naszej instrukcji — KLIK) może się okazać, że brak drugiego załącznika (oprócz CV) zdyskwalifikuje Cię już na samym początku. Dlatego dzisiaj przeczytasz, jak napisać list motywacyjny, gdy jest wymagany. Podkreślam- GDY JEST WYMAGANY.

Instrukcja jak napisać list motywacyjny, gdy jest wymagany

Weź kartkę i długopis lub otwórz dokument w Wordzie/notatniku! Ja wiem, że może wydać się to zabawne i „dziecinne”, ale notowanie to największy i najlepszy usprawniacz!

Z poniższej instrukcji dowiesz się krok po kroku, jak napisać list motywacyjny oraz jak powinna wyglądać wiadomość z załączonym listem i CV.

W lewym górnym rogu kartki zapisz swoje imię, nazwisko. Linijkę niżej stanowisko, które zapisałeś w CV (przejdź do kroku 2 instrukcji) i poniżej Twój numer telefonu i adres e-mail.

Przykład:

Adam Nowak
Specjalista ds. Social Media
tel.: 123-456-789
e-mail: adam.nowak@xyz.com

W prawym górnym rogu zapisz miejscowość i datę.

Następnie spersonalizuj list motywacyjny. Jeśli korzystałeś z naszej instrukcji z pewnością znasz imię i nazwisko osoby, która będzie czytała Twój list motywacyjny (imię i nazwisko rekrutera). To właśnie do niego powinieneś skierować dokument. Innymi słowy- spersonalizuj swój list. Adresata listu zapisz w prawej części strony.

Przykład:

Sz.P.
Magdalena Kowalska
Firma XYZ
ul. ABC 12/7
Kraków

Tym sposobem mamy stworzony element

Jak napisać list motywacyjny, gdy jest wymagany

Kolejnym etapem jest napisanie części właściwej listu motywacyjnego. Od samego początku zapamiętaj:

skup się na konkretach, nie na epitetach!

Rozpocznij najzwyklejszym: „Szanowna Pani”, „Szanowny Panie”.

Otwórz ofertę pracy na stanowisko, o które się ubiegasz oraz napisane wcześniej CV i pamiętaj, by nie powtarzać tego, co było tam napisane, a uzupełniać informacje o przykłady osiągnięć. W pierwszym akapicie napisz parę słów o swoich kwalifikacjach. Przytocz stanowisko pracy, o które się starasz i streść swoje doświadczenie i najważniejsze umiejętności, które jednocześnie są wymagane na tymże właśnie stanowisku. Następnie napisz skąd wiesz o ofercie pracy. Jeśli rozmawiałeś z rekruterem telefonicznie lub mailowałeś, nawiąż w jakiś sposób do Waszej rozmowy.

Pokażę przykład, w jaki sposób można rozpocząć list motywacyjny nie mając udokumentowanego doświadczenia, ale mając predyspozycje zawodowe i będąc samoukiem (jest to bowiem najtrudniejsze).

Przykład:

Szanowna Pani,

Od pięciu lat niezmiennie doskonalę swoje umiejętności w zakresie prowadzenia Social Mediów. Dzięki lekkiemu pióru i opanowaniu do perfekcji tzw. marketingu wirusowego, niewielkim kosztem reklamowym (w granicach tysiąca złotych), pozyskałem na swoim Fanpageu ponad 60 tysięcy zaangażowanych fanów. Chciałabym swoje umiejętności wykorzystać w Państwa firmie.

Jak wspominałem w rozmowie telefonicznej, wymagania w ofercie pracy na stanowisko specjalisty ds. Social Media, dokładnie pokrywają się z posiadanymi przeze mnie umiejętnościami. Podążam za trendami, dzięki czemu jestem na bieżąco z nowinkami związanymi z Social Mediami oraz z zagadnieniami dotyczącymi narzędzi reklamowych. Potrafię optymalizować kampanie w taki sposób, by uzyskać konwersję najniższym możliwym kosztem.

Jak napisać list motywacyjny, gdy jest wymagany

W kolejnym akapicie, kolejny raz skup się na swoich osiągnięciach. Jeśli możesz, zapisz je liczbowo.

Przykład:

Dzięki dokładnej analizie statystyk oraz reakcji odbiorców na zamieszczane posty, zoptymalizowałem treści reklamowe obniżając koszt pozyskania nowego fana na Facebooku trzykrotnie w okresie jednego miesiąca. Dodatkowo, dzięki znajomości branży blogowej, potrafię tworzyć strategie współprac z influencerami w taki sposób, by przynosiły firmie korzyści i miały wpływ na podwyższanie wyników sprzedażowych.

Jeśli nie posiadasz doświadczenia, nie jesteś w stanie liczbowo przedstawić swoich osiągnięć, po prostu opisz swoje mocne strony oraz to, jaki mają wpływ na jakoś Twojej pracy dla potencjalnego pracodawcy.

Jak napisać list motywacyjny, gdy jest wymagany- zakończenie

Na zakończenie listu wyraź chęć spotkania się z rekruterem.

Na wszelkie dodatkowe pytania chętnie odpowiem w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Wierzę, że w Państwa firmie jest miejsce dla kreatywnego człowieka, który nie tylko zwiększy zasięgi firmowych kont, ale także zwiększy bazę klientów.

Adam Nowak

Jak napisać list motywacyjny, gdy jest wymagany — dlaczego listu motywacyjnego najczęściej się nie wymaga?

Tak na koniec, gwoli wyczerpania tematu dotyczącego listu motywacyjnego, odpowiem na pytanie, dlaczego rekruterzy coraz rzadziej proszą o ten dokument. Osoby, które na co dzień pracują w kadrach, a z którymi konsultowałam instrukcję, podały kilka powodów, dla których, akurat oni, nigdy nie proszą o list motywacyjny.

Po pierwsze, firmy poszukujące pracowników zamieszczają informację o rekrutacji na wielu portalach. W związku z tym napływa do nich masa życiorysów (często kilkaset). Biorąc pod uwagę ilość dokumentów, dodatkowy papier, który bardzo często jest laniem wody i powtarzaniem tego co w CV, jest marnowaniem czasu- swojego i potencjalnego pracownika.

Po drugie, nadsyłane przez osoby poszukujące pracy listy motywacyjne wyglądają często prawie identycznie- pisane są na podstawie znalezionego na pierwszej stronie wyszukiwarki przykładu i powielane (czasami nawet bezmyślnie i z błędami!!!).

Po trzecie, list motywacyjny przez wielu traktowany jest jak pieśń wychwalna własnej osoby. Delikwentom WYDAJE SIĘ, że list motywacyjny trzeba napisać tak, by zostać zaproszonym na rozmowę. Błąd, błąd, błąd. Dlaczego? Bo osoby takie piszą na swój temat rzeczy niestworzone, podnoszą nieprawdziwie swoje kwalifikacje, opisują doświadczenie „lekko” je wyolbrzymiając i gdy taka osoba pojawia się później na rozmowie, rekruter czuje rozczarowanie. CV to suche fakty, dzięki którym rekruter ocenia umiejętności i kwalifikacje. O resztę woli dopytać na rozmowie kwalifikacyjnej zapraszając na rozmowę tylko te osoby, których kwalifikacje pokrywają się z wymaganiami, a nie te, które napisały zacny i ujmujący elaborat na temat własnej osoby!

Dlatego też zapraszam serdecznie do skorzystania z naszej instrukcji. Dzięki niej zbudujesz w procesie rekrutacyjnym świadomość własnej marki i będziesz mógł dyktować lepsze warunku zatrudnienia.