Techniczna strona procesu rekrutacyjnego

Jak napisać CV w Canvie? Profesjonalne CV

Zapamiętaj ważną rzecz. Aplikowanie o pracę to nie tylko pisanie CV! Aplikowanie o pracę to proces. Dlatego wykonaj go poprawnie. Etap po etapie. Krok po kroku. Ładne i profesjonalne CV nie zapewni Ci pracy. Może się okazać, że nikt go nawet nie otworzy. Dlatego pamiętaj, by zadbać o swój wizerunek na każdym etapie rekrutacji. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, zapraszam Cię do skorzystania z Instrukcji aplikowania o pracę (KLIK). Znajdziesz tam dokładny plan działania na proces rekrutacyjny. O tym, na czym to polega oraz czym instrukcja różni się od ogólnych porad, napisałam w tym tekście — KLIK.

Przechodząc do sedna, zapraszam Cię do zapoznania się z instrukcją „jak napisać cv w Canvie”. Pokażę Ci, jak stworzyć samodzielnie profesjonalne CV, które przyczyni się do dostania pracy!

Jak napisać CV w Canvie — kilka słów wstępu po wstępie

Pisz swoje własne autorskie CV. Nie korzystaj z gotowców (chodzi mi o zawartą w CV treść, na temat gotowych szablonów CV znajdziesz kilka słów poniżej). Gdybym miała określić, czym jest profesjonalne CV, napisałabym, że jest to dokument aplikacyjny, którym wyrażam chęć uczestnictwa w procesie rekrutacyjnym, napisany w odniesieniu do konkretnej OFERTY PRACY. Nie szukaj więc w sieci „księgowa cv wzór” lub „gotowe cv kelnerka”, tylko otwórz ofertę pracy, na którą chcesz aplikować i na jej podstawie napisz CV. Stworzyłam artykuł, z którego dowiesz się, dlaczego nie warto korzystać z gotowców. Przeczytaj koniecznie — TUTAJ.

Jak napisać cv w Canvie — darmowy program do tworzenia CV

Canva (www.canva.com) jest darmowym programem graficznym, dzięki któremu możesz stworzyć dowolne grafiki i dokumenty. Aby móc z niej korzystać, należy założyć konto. Jeśli nie chcesz tego robić, przeczytaj, w Instrukcji aplikowania o pracę znajdziesz opis, jak stworzyć swoje CV w Wordzie. 

Ważna uwaga! CV, które znajdziesz poniżej, napisane zostało na KONKRETNĄ ofertę pracy. Jeśli chcesz aplikować na podobne stanowisko absolutnie nie kopiuj treści tego CV. Z jednego prostego powodu — umiejętności i kwalifikacje nie będą pokrywały się z tym, czego wymaga pracodawca. Mam świadomość, że gotowe CV kusi, ale koniecznie przeczytaj, dlaczego warto od początku do końca zrobić je samemu — KLIK.

Jak napisać cv w Canvie — zakładanie konta

Canva umożliwia szybkie założenie konta wykorzystując Twoje dane logowania do Facebooka lub konta Google (rys.1).

Rys. 1. Jak zrobić CV w Canvie. Strona startowa.

W kolejnych krokach Canva poprosi Cię o zaznaczenie opcji dotyczących tego kim jesteś i w jakim celu będziesz korzystać z tego narzędzia. Znowu — wybierz najbardziej dla Ciebie odpowiednie. Będzie również możliwość dodania współtwórców.

Po utworzeniu konta trafisz na stronę główną. Tam, w lupce, wpisz „CV” i wybierz pierwszą lub drugą opcję z rozwiniętego paska. (rys.2.).

Jak napisać CV w Canvie,

Rys. 2. Panel Canvy po zalogowaniu.

Gotowe szablony w Canvie — jak napisać CV w Canvie

Canva oferuje wiele szablonów CV. Nie wszystkie są darmowe. A właściwie większość sensownych jest płatna. Jeśli znajdziesz wśród darmowych ten, który przypadnie Ci do gustu — wykorzystaj go. Pamiętaj natomiast, że często o wiele prościej jest stworzyć własne CV, od podstaw, niż wklejać informacje o sobie do gotowego szablonu. Wynika to z tego, że możesz mieć różną od tej w gotowym CV ilość tekstu w poszczególnych rubrykach. Na poniższym screenie dokumenty oznaczone żółtą koroną w prawym dolnym rogu to opcje dostępne w wersji premium. Pamiętaj, że im prostsze CV, tym lepsze. 

Poniżej opisałam krok po kroku, jak stworzyć własne CV, od podstaw, wykorzystując dostępne narzędzia i elementy w Canvie. Dzięki temu będziesz wiedzieć, w jaki sposób z Canvy korzystać. Kliknij w opcję: “Utwórz pusty projekt CV” (rys.3.) i…zaczynamy!

Jak stworzyć darmowe CV

Rys. 3. Dostępne szablony CV.

Jak napisać cv w Canvie — układ strony

Mamy przed sobą pustą stronę (rys.4.).

Jak napisać CV w Canvie

Rys. 4. Pusty projekt.

Będziemy tworzyć podział strony na lewą (węższą kolumnę) i prawą, w której zamieścimy wszystkie informacje dotyczące naszych umiejętności i kwalifikacji. Aby to zrobić, wybieramy z lewej kolumny „Elementy” i wpisujemy w lupę “prostokąt” i klikamy w pierwszą opcję, która pojawiła się w rozwijanym pasku (rys.5.).

Jak stworzyć CV w Canvie

Rys. 5. Początek tworzenia Cv — układ strony.

Za pomocą „uchwytów” na każdym boku kwadratu, dostosowujemy go tak, by stworzył nam lewą kolumnę (rys.6.) oraz wybieramy kolor, jaki chcemy nadać naszej lewej kolumnie. Warto dostosować go do zdjęcia — tak, by wizualnie wszystko grało. Kolory wybieramy klikając w kwadrat w lewym górnym rogu panelu Canvy (czerwona strzałka na rys.6.). Kolory możesz rozjaśniać, zmieniać ich odcień. Wszystko jest bardzo intuicyjne.

W ten sposób stworzyliśmy wspólnie układ naszego CV.

Jak stworzyć CV w Canvie

Rys. 6. Początek tworzenia Cv — stworznie lewej kolumny.

Jak napisać cv w Canvie — dodanie zdjęcia

O tym, jak samemu zrobić zdjęcie do CV, napisaliśmy oddzielny artykuł. Zobacz, jak w warunkach domowych zrobić i obrobić fotografię — KLIK.

Gdy już masz zdjęcie, musisz wstawić je do CV. W tym celu z lewego menu wybierz „Przesyłanie”, z dysku komputera wybierz zdjęcie, które chcesz wstawić do CV i załaduj je (rys. 7.).

Żeby wstawić zdjęcie do CV musisz kliknąć w to wgrane, a następnie myszką lub strzałkami na klawiaturze umieść je w odpowiednim miejscu (u nas górny lewy róg).

Jak napisać CV w Canvie

Rys. 7. Dodawanie zdjęcia do CV.

Jak napisać cv w Canvie — treść Twojego CV

Aby dodawać treść, z lewego menu wybierasz „Tekst” i klikasz w „Dodaj pole tekstowe” (Rys. 8.). Trzecim czerwonym kółkiem zaznaczyłam miejsce, w którym znajduje się zmniejszanie i powiększanie widoku. Jeśli wstawiasz tekst, piszesz coś, będzie Ci łatwiej robić to przy powiększonym dokumencie. Jeśli natomiast chcesz zobaczyć CV jako całość i ocenić układ, oddal je (pomniejsz widok). Służy do tego skala w prawym dolnym rogu.

Rys. 8. Dodawanie tekstu do CV.

Dlaczego powiększenie dokumentu jest istotne w przypadku dodawania tekstu? W pomniejszeniu możesz odnosić wrażenie, że Twoja czcionka jest za mała. Może nawet nieczytelna. Powiększając dokument do wymiarów rzeczywistych jesteś w stanie zobaczyć, jak będzie to wyglądało na ekranie komputera lub po wydrukowaniu.

Powiększony dokument znajdziesz na rys. 9.

Jak napisać CV, skuteczne CV

Rys. 9. Skalowanie.

Dodatkowe uwagi

Teraz kilka moich dodatkowych, technicznych uwag, które usprawnią pisanie CV.

  1. Wielkość czcionki w Canvie odpowiada wielkości czcionki w Wordzie. Piszę o tym, ponieważ sama złapałam się na tym, że zaczęłam wszystko pisać zbyt dużymi literami i musiałam później wprowadzać zmiany. Na przykładzie, który zobaczysz poniżej, imię i nazwisko oraz stanowisko pisane były czcionką o wielkości 26. Klauzula dotycząca przetwarzania danych osobowych 10.
  2. Jeśli nie jesteś w stanie myszką precyzyjnie umieścić elementu na CV, zastosuj strzałki na klawiaturze. Są zdecydowanie dokładniejsze i pozwalają przesuwać elementy o milimetry w czterech kierunkach.
  3. Jeśli chodzi o wstawianie tekstów, gdy chcesz je wyrównać do prawej lub do lewej strony musisz najpierw z górnego menu wybrać znaczek „wyśrodkowania”. Dopiero po jego przyciśnięciu pojawią się trzy sposoby wyrównania tekstu.
  4. Aby poszczególne elementy wstawione zostały np. w jednej linii, przy poruszaniu jednym elementem, będzie pojawiała się różowa przerywana linia, która pomoże Ci umiejscowić jeden element względem drugiego.

Jak napisać CV w Canvie — uzupełnianie informacji 

Teraz czas na wypełnianie wszystkich informacji dotyczących Ciebie, Twoich kwalifikacji i Twojego doświadczenia. Jeśli korzystasz z naszej Instrukcji aplikowania o pracę masz w tym momencie wszystkie niezbędne dane o sobie. Pozostaje Ci jedynie skopiować je i wkleić, czy też przepisać. Jeśli nie korzystasz z Instrukcji bardzo Cię do tego zachęcam (TUTAJ KLIKNIJ). Z niej dowiesz się co robić krok po kroku, od momentu znalezienia w sieci oferty pracy, by budować w procesie rekrutacyjnym świadomość własnej marki, zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy, zdobyć pracę i mieć możliwość dyktowania na rynku wyższych stawek niż pozostali kandydaci.

Chcę poczytać o Instrukcji aplikowania o pracę!

W przykładowym CV (rys. 10.) postanowiłam linią poziomą podkreślać „tytuły” poszczególnych części CV (z pewnością widzisz linie pod imieniem i nazwiskiem, napisem „dane osobowe” — to o te linie chodzi). Aby wstawić taką linię w sekcji „Elementy” wpisujemy w wyszukiwarkę „linie” i na ekranie pojawiają się pożądane kształty. Wybieramy pierwszy i dopasowujemy go wielkością do poszczególnych treści.

Rys. 10. Dodawanie linii w Canvie.

Kolejnym krokiem jest wstawianie poszczególnych informacji do CV. Pamiętaj o tym, by nie kłamać w CV i nie zawyżać sztucznie swoich kwalifikacji.

Na rys. 11. możesz zauważyć, że w prawej kolumnie linie podkreślające mają kolor tła lewej kolumny. Ten zabieg sprawia, że CV jest bardziej spójne

Jak napisać CV w Canvie

Rys. 11. Gotowe Cv w Canvie

Jak napisać cv w Canvie — jak pobrać stworzone CV

Aby pobrać gotowe CV musisz z górnego menu wybrać „Udostępnij”, a następnie kliknąć „Pobierz” (rys.12.).

Jak napisać CV w Canvie

Rys. 12. Pobieranie CV.

Jak napisać CV w Canvie

Oczywiście możesz stworzyć swoje CV w zupełnie innym stylu! Możesz podejrzeć CV dostępne w Canvie (jest tam masa przykładów/układów) i na ich podstawie stworzyć własne (ja tak właśnie zrobiłam, jeśli chodzi o przykład CV z tego artykułu!). Najlepiej, cały układ, dostosować do własnej treści, którą chcesz zawrzeć w życiorysie. Głównym celem tego poradnika była pomoc w okiełznaniu Canvy — nie każdy przecież korzysta na co dzień z programów graficznych. O tym, co powinno znaleźć się w CV napisałam bardzo dokładnie w Instrukcji aplikowania o pracę, z którą tysiące osób dostało już pracę na satysfakcjonujących je warunkach. Skorzystaj z niej i zdobądź pracę nawet w dwa tygodnie!