Jak napisać Cv w Canvie. Profesjonalne CV.

Od początku istnienia Instrukcji powtarzam jedną rzecz. Napiszę ją jeszcze raz (do znudzenia, ja wiem…). Aplikowanie o pracę to nie tylko pisanie CV! Aplikowanie o pracę to proces. Dlatego wykonaj go poprawnie. Etap po etapie. Krok po kroku. Ładne i profesjonalne CV nie zapewni Ci pracy. Może się okazać, że nikt go nawet nie otworzy. Dlatego pamiętaj, by zadbać o swój wizerunek na każdym etapie rekrutacji. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, zapraszam Cię do naszej instrukcji (KLIK). Tam znajdziesz dokładny plan działania na proces rekrutacyjny.  O tym, na czym to polega oraz czym instrukcja różni się od ogólnych porad, napisaliśmy w tym tekście- KLIK.

Przechodząc do sedna, zapraszam Cię do zapoznania się z instrukcją „jak napisać cv w Canvie”. Pokażę Ci, jak stworzyć samodzielnie profesjonalne CV!

Jak napisać cv w Canvie- kilka słów wstępu po wstępie

Przede wszystkim pamiętaj- pisz swoje własne autorskie CV, a nie korzystaj z gotowców (chodzi o zawartą w CV treść). Gdybym miała określić, czym jest profesjonalne CV, napisałabym, że jest to dokument aplikacyjny, którym wyrażamy chęć uczestnictwa w procesie rekrutacyjnym, napisany w odniesieniu do konkretnej OFERTY PRACY. Nie szukamy w sieci „księgowa cv wzór” lub „gotowe cv kelnerka”, tylko otwieramy ofertę pracy, która nam odpowiada i na jej podstawie piszemy CV. Zresztą… jest gotowy artykuł, z którego dowiecie się, dlaczego nie warto korzystać z gotowców. Przeczytajcie koniecznie- TUTAJ.

Jak napisać cv w Canvie- darmowy program

Canva (www.canva.com) jest darmowym programem graficznym, dzięki któremu możemy stworzyć dowolne grafiki i dokumenty. Aby móc z niej korzystać, należy założyć konto. Jeśli nie chcesz tego robić, przeczytaj, jak stworzyć- krok po kroku, CV w Wordzie (KLIK). Jeżeli wyrażasz zgodę na założenie konta- zrób to.

I już ostatnie wtrącenie organizacyjne. CV, które znajdziesz poniżej, napisane zostało na KONKRETNĄ ofertę pracy. Jeśli chcesz aplikować na podobne stanowisko absolutnie nie kopiuj treści tego CV. Z jednego prostego powodu- w 99% przypadków, umiejętności i kwalifikacje nie będą pokrywały się z tym, czego wymaga pracodawca. Mam świadomość, że gotowe CV kusi, ale koniecznie przeczytaj, dlaczego warto od początku do końca zrobić je samemu- KLIK.

Jak napisać cv w Canvie- zakładanie konta

Canva umożliwia szybkie założenie konta wykorzystując Twoje dane logowania do Facebooka lub konta Google (rys.1).

Rys.1. Jak zrobić CV w Canvie

Ja wybieram sposób logowania przy użyciu gmaila (Rys. 2.).

Rys. 2. Jak napisać CV w Canvie- logowanie za pomocą gmaila.

W kolejnym kroku zobaczysz masę opcji do wyboru, dotyczących tego kim jesteś. Ja, w przypadku chęci stworzenia CV, wybrałam opcję „Uczeń/student” (Rys. 3.) i przeszłam dalej.

Rys. 3. Jak napisać cv w Canvie- wybór opcji.

W kolejnym kroku pojawia się opcja dodania współtwórców projektu. W tym przypadku pominęłam zapraszanie członków zespołu (Rys. 4.), ponieważ…ich nie ma 🙂

Rys. 4. CV w Canvie- jak zrobić krok po kroku.

Następnie, spośród opcji dotyczących możliwości tworzenia w Canvie zaznaczamy, że chcemy stworzyć CV (Rys. 5.).

Rys. 5. CV w Canvie- krok po kroku. Wybór opcji projektu.

Canva oferuje mnóstwo opcji (Rys. 6.), wybierając którąkolwiek zobaczysz, że nie wszystkie są darmowe. Nam chodzi natomiast o to, by stworzyć darmowe CV, dlatego pokażę w tym tekście, jak stworzyć swój własny osobisty życiorys, od podstaw. Bez wypełniania czyichś pól. Tak, byś mógł je dopasować do swoich oczekiwań i treści, które będziesz w nie wpisywał. Dlatego z poniższych opcji wybierz którąkolwiek i przejdź dalej.

Rys. 6. CV w Canvie krok po kroku od podstaw.

Jak napisać cv w Canvie- układ strony

Zastosujemy tutaj dokładnie te same zasady, o których pisaliśmy w tekście dotyczących CV pisanego w Wordzie (KLIK). Mamy więc przed sobą pustą stronę (Rys. 7.). Jeśli strona zapełniona jest treścią, lub wybrałeś jakiś wzór CV, są dwie opcje. Możesz wszystko z niej usunąć lub po prostu „dodać nową stronę”, a tę zapełnioną usunąć w całości (tam, gdzie na rys.7. widzisz błękitny napis „Strona 1” klikasz i z rozwijalnej listy wybierasz- „Usuń”).

Rys. 7. Czysta strona.

Następnie stworzymy podział strony na lewą- węższą kolumnę i prawą, w której zamieścimy wszystkie informacje dotyczące naszych umiejętności i kwalifikacji. Aby to zrobić, wybieramy z lewej kolumny „Elementy” i klikamy „Wszystko” (rys. 8.- czerwone kółko).

Rys. 8. Podział strony w Canvie.

Następnie, spośród elementów, które pojawiły się w menu, wybieramy kwadrat (rys. 9.).

Rys. 9. Podział strony w Canvie- lewa kolumna.

Następnie, za pomocą „uchwytów” na każdym boku kwadratu, dostosowujemy go tak, by stworzył nam lewą kolumnę (rys.10.) oraz wybieramy kolor, jaki chcemy nadać naszej lewej kolumnie. Warto dostosować go do zdjęcia- tak, by wizualnie wszystko grało. Kolory wybieramy klikając w kwadrat w lewym górnym rogu panelu Canvy (czerwone kółko na rys. 10.)

Rys. 10. Jak zmienić kolor elementu w Canvie.

Jeśli pośród kolorów podstawowych nie ma koloru, który chcielibyśmy wybrać klikamy w plus (rys. 11.).

Rys. 11. Niestandardowy kolor elementu w Canvie.

A następnie, jeżdżąc suwakiem wybieramy kolor, który nam odpowiada (rys. 12.).

Rys. 12. Selektor kolorów Canva.

Możesz również rozjaśnić nieco wybrany kolor, by był bardziej pastelowy i mniej rażący. Robisz to zwiększając przezroczystość elementu ( czerwone kółko na rys. 13. i rys. 14.).

Rys. 13. Przezroczystość w Canvie- gdzie znaleźć.

Rys. 14. Zmiana przezroczystości elementu w Canvie.

I właśnie w ten sposób stworzyliśmy wspólnie układ strony dla naszego CV.

Jak napisać cv w Canvie- dodanie zdjęcia

O tym, jak samemu zrobić zdjęcie do CV, napisaliśmy oddzielny artykuł. Zobacz, jak w warunkach domowych zrobić i obrobić fotografię- KLIK.

Gdy już mamy nasze zdjęcie, musimy je wstawić do CV. W tym celu z lewego menu wybieramy „Przesyłanie”, z dysku komputera wybieramy zdjęcie, które chcemy wstawić do CV i załadowujemy je (rys. 15.).

Rys. 15. Jak wstawić zdjęcie do CV w Canvie.

Żeby wstawić zdjęcie do CV musisz kliknąć w to, które wgrałeś, a następnie myszką lub strzałkami na klawiaturze umieścić je w odpowiednim miejscu (u nas górny lewy róg).

Jak napisać cv w Canvie- treść Twojego CV

Aby dodawać treść, z lewego menu wybierasz „Tekst” i klikasz w „Dodaj pole tekstowe” (Rys. 16.). Drugim czerwonym kółkiem zaznaczyłam miejsce, w którym znajduje się zmniejszanie i powiększanie widoku. Jeśli wstawiasz tekst, piszesz coś, będzie Ci łatwiej robić to przy powiększonym dokumencie. Jeśli natomiast chcesz zobaczyć CV jako całość i ocenić układ, oddal je (pomniejsz widok). Służy do tego właśnie plus i minus w prawym dolnym rogu.

Rys. 16. Jak dodać pole tekstowe w Canvie.

Powiększony dokument, który na ekranie pokaże Ci się w skali 1:1 znajdziesz na rys. 17.

Rys. 17. Zmiana widoku dokumentu w Canvie.

Teraz kilka moich dodatkowych, technicznych uwag, które usprawnią pisanie CV.

  1. Wielkość czcionki w Canvie odpowiada wielkości czcionki w Wordzie. Piszę o tym, ponieważ sama złapałam się na tym, że zaczęłam wszystko pisać zbyt dużymi literami i musiałam później zmieniać. Na przykładzie, który zobaczysz poniżej, imię i nazwisko oraz stanowisko pisane były czcionką o wielkości 32. Klauzula dotycząca przetwarzania danych osobowych pisana była natomiast 10.
  2. Jeśli nie jesteś w stanie myszką precyzyjnie umieścić elementu na CV, zastosuj strzałki na klawiaturze. Są zdecydowanie dokładniejsze i pozwalają przesuwać elementy o milimetry w czterech kierunkach.
  3. Jeśli chodzi o wstawianie tekstów, gdy chcesz je wyrównać do prawej lub do lewej strony musisz najpierw z górnego menu wybrać znaczek „wyśrodkowania”. Dopiero po jego przyciśnięciu pojawią się trzy sposoby wyrównania tekstu.
  4. Aby poszczególne elementy wstawione zostały np. w jednej linii, przy poruszaniu jednym elementem, będzie pojawiała się różowa przerywana linia, która pomoże Ci umiejscowić jeden element względem drugiego. (rys. 18.).

Rys. 18. Jak ustawić jeden element względem drugiego w Canvie.

Teraz czas na wypełnianie wszystkich informacji dotyczących Ciebie, Twoich kwalifikacji i Twojego doświadczenia. Jeśli korzystałeś z naszej instrukcji masz w tym momencie wszystko zapisane w Wordzie, notatniku lub na kartce. Pozostaje Ci jedynie wszystkie informacje skopiować i wkleić, czy też przepisać. Zapraszam Cię do naszej instrukcji aplikowania o pracę. Z niej dowiesz się co robić krok po kroku, od momentu znalezienia w sieci oferty pracy, by budować w procesie rekrutacyjnym świadomość własnej marki, zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy i mieć możliwość dyktowania na rynku wyższych stawek niż pozostali kandydaci.

Chcę zobaczyć, na czym to polega

W naszym przykładowym CV (rys. 19.) postanowiliśmy linią poziomą podkreślać „tytuły” poszczególnych części CV (z pewnością widzisz linie pod imieniem i nazwiskiem, napisem „dane osobowe”- to o te linie chodzi). Aby wstawić taką linię w sekcji „Elementy” wpisujemy w wyszukiwarkę „linie” i na ekranie pojawiają się pożądane kształty. Wybieramy pierwszy i dopasowujemy go wielkością do poszczególnych treści.

Rys. 19. Dodawanie linii w Canvie.

Kolejnym krokiem jest wstawianie poszczególnych części do CV (pamiętaj! tworząc CV musisz mieć przed sobą OFERTĘ PRACY na stanowisko, na które aplikujesz, a NIE gotowe CV pobrane z sieci)! W CV musisz napisać to, co chce przeczytać rekruter. Przypominam jednak, by nie kłamać w CV. By nie podnosić swoich umiejętności i kwalifikacji. Jak wszędzie, tak i tutaj, kłamstwo ma krótkie nogi.

Na rys. 20. możesz zauważyć, że w prawej kolumnie linie podkreślające mają kolor tła lewej kolumny. Ten zabieg sprawia, że CV jest bardziej spójne. Gotowe CV możesz pokazać na pełnym ekranie (aby to zrobić kliknij w przycisk objęty czerwonym okręgiem na rys. 20.).

Rys. 20. Tryb pełnoekranowy w Canvie.

Widok pełnoekranowy zobaczysz na rys. 21. Aby z niego wyjść wystarczy na klawiaturze kliknąć „Esc”.

Rys. 21. Tryb pełnoekranowy w Canvie.

Jak napisać cv w Canvie- jak pobrać stworzone CV

Aby pobrać gotowe CV musisz z górnego menu wybrać „guzik” zaznaczony na rys. 22. czerwonym okręgiem.

Rys. 22. Pobieranie pliku w Canvie.

Na ekranie pojawi się komunikat widoczny na rys. 23.

Rys. 23. Komunikat Canva.

W kolejnym kroku musisz zapisać swoje CV na dysku komputera (rys. 24.).

Rys. 24. Zapisywanie dokumentu Canva.

Pamiętaj, aby w odpowiedni sposób zapisać swoje CV (np. Anna Nowak CV), tak, byś bez problemu mógł je znaleźć.

Rys. 25. Zapisywanie CV – Canva.

Jak napisać cv w Canvie

Oczywiście możesz stworzyć swoje CV w zupełnie innym stylu! Możesz podejrzeć CV dostępne w Canvie (jest tam masa przykładów/układów) i na ich podstawie stworzyć własne (ja tak właśnie zrobiłam, jeśli chodzi o przykład CV z tego artykułu!). Najlepiej, cały układ, dostosować do własnej treści, którą chcesz zawrzeć w życiorysie. Głównym celem tego poradnika była pomoc w okiełznaniu Canvy- nie każdy przecież korzysta na co dzień z programów graficznych. O tym, co powinno znaleźć się w CV napisaliśmy bardzo dokładnie w drugim kroku instrukcji (KLIK, choć zdecydowanie zalecamy rozpocząć od kroku pierwszego- KLIK). Mam nadzieję, że wszystko jest jasne i przejrzyste.

Chciałabym jeszcze, abyś kończąc lekturę tej instrukcji zapamiętał, że nawet najpiękniejsze CV nie da Ci pracy. Ba! Może się okazać, że nikt Twojego żmudnie tworzonego CV nie otworzy! Dlatego, jeszcze raz, dla utrwalenia- aplikowanie o pracę to nie tylko pisanie CV. Aplikowanie o pracę to proces. Wykonaj go poprawnie. Od początku do końca. Możesz to zrobić z naszymi wskazówkami (one z pewnością ułatwią Ci aplikowanie i dadzą poczucie, że o niczym nie zapomniałeś), ale nie musisz. Ważne, by gdzieś z tyłu głowy dudniła myśl, że nie tylko CV ma być profesjonalne. To Ty masz być profesjonalistą i Twoje działania mają być profesjonalne. W każdym calu.